Opolski Oddział ARiMR podsumował 2022 rok

Artykuł sponsorowany AGENCJA RESTRUKTURYZACJI I MODERNIZACJI ROLNICTWA
Opolski Oddział

Opolski Oddział Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa podsumował rok 2022. Jak podkreśla dyrektor Wojciech Komarzyński, był to dobry rok, w którym udało się zrealizować wiele ważnych działań.

„To rok, w którym mieliśmy do czynienia z wieloma trudnościami, chociażby na rynku surowców, które wpływają bezpośrednio również na rolnictwo, jednak rząd oraz resort rolnictwa uruchomiły szereg działań oraz mechanizmów wsparcia, które te niekorzystne czynniki łagodziły, choćby poprzez zrealizowane za pośrednictwem ARiMR dopłaty do nawozów, obniżenie stawki VAT na żywność do zerowego poziomu, ale także podniesienie kwoty wolnej od podatku aż do 100 tys. zł dla rolników sprzedających wytworzone przez siebie dobra w sposób bezpośredni. Wkrótce ma zwiększyć się także aż o 20% dopłata do paliwa rolniczego. W tym trudnym czasie ostatnich dwóch lat, okresu pandemii oraz wojny na Ukrainie, kwota przeznaczona na inwestycje i wsparcie opolskich gospodarstw wyniosła blisko 1,4 mld zł” – informuje dyrektor Komarzyński.

Ponad 103 mln zł – to kwota, która trafiła do opolskich rolników w ramach pomocy nawozowej. To nasza odpowiedź na zawirowania cenowe na rynku nawozów spowodowane m.in. wojną na Ukrainie – zaznacza Przemysław Tetłak, z-ca dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Opolu. Łącznie w ramach pomocy krajowej na konta opolskich rolników trafiło w bieżącym roku już przeszło 111 mln zł. Wspieramy też m.in. młodych rolników, małe gospodarstwa i osoby pragnące rozpocząć pozarolniczą działalność gospodarczą. Tylko w ramach tych trzech działań wypłaciliśmy w mijającym roku niemal 20 mln zł.

W ramach płatności obszarowych, na które składają się płatności bezpośrednie, rolnośrodowiskowe i zalesianie, Opolski OR ARiMR wypłacił 360 mln zł dla opolskich rolników – dodaje Agnieszka Gul, kierownik Biura Działań Społecznych i Środowiskowych oraz Płatności Bezpośrednich ARiMR, a grupom producentów rolnych została wypłacona w tym roku kwota 12 mln zł. W ramach działań inwestycyjnych w bieżącym roku na konta opolskich rolników trafiło natomiast 51 mln zł. Na „Modernizację gospodarstw rolnych” kwota wsparcia wyniosła 36 mln zł (i tu głównie środki przeznaczone były na zakup maszyn rolniczych, czy też na budowę lub modernizację budynków inwentarskich), na wsparcie inwestycji w tworzenie i rozwój działalności pozarolniczej tj. kontynuację poprzedniego działania „Rozwój usług rolniczych”, kwota wsparcia wyniosła blisko 12 mln zł.

Natomiast trzecim, cieszącym się największym zainteresowaniem programem wsparcia jest ograniczenie skutków klęsk żywiołowych, w tym między innymi zapobieganie rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń i tu kwota wsparcia wyniosła ok. 1 mln zł, podsumowuje Marcin Krasoń – z-ca dyrektora Opolskiego OR ARiMR. W 2022 roku zakończyliśmy dwa nabory wniosków w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Jeden nabór dotyczył wymiany pokryć dachowych z materiałów szkodliwych dla zdrowia lub środowiska w gospodarstwach rolnych (azbestu) na materiał nieszkodliwy. Przyjęliśmy 368 wniosków na łączną kwotę ponad 4 mln zł – dodaje Jolanta Bińczycka, nadzorująca Wydział Wdrożeń w Biurze Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR w Opolu. Drugi z naborów dotyczył tworzenia lub modernizacji miejsc przeznaczonych do przetwarzania i wprowadzania do obrotu żywności. Wpłynęło tu 9 wniosków na łączną kwotę ponad 2 mln 700 tys. zł.

Wspieraliśmy także Rodzinne Ogrody Działkowe, które jak wiadomo obok parków są płucami naszych miast. Stąd min. 70% przyznanych grantów musiało być skierowane na rozwój infrastruktury zielonej (nasadzenia drzew, krzewów, tworzenie łąk kwietnych itp.). W roku 2022 przyznaliśmy pomoc 11 ogrodom na łączną kwotę ponad 847 tys. zł.

Jak co roku, również w 2022 ARiMR udzielała pomocy KGW wpisanym do Krajowego Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich (KRKGW). Pomoc uzależniona była od liczby członków zrzeszonych w kole, gdzie uzyskać można było od 5 do nawet 7 tys. zł. Obecnie w KRKGW zarejestrowane są 172 koła, którym Agencja w 2022 roku wypłaciła łącznie blisko 900 tys. zł. Warty podkreślenia jest również fakt, iż jedno z KGW woj. opolskiego zostało zwycięzcą 7. edycji konkursu kulinarnego „Bitwa Regionów” współorganizowanego przez ARiMR – dodaje Emilia Michalska, kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kluczborku.

W kolejnym roku planowane jest uruchomienie kolejnych działań w ramach Krajowego Planu Odbudowy, a także w ramach nowego Planu Strategicznego dla Rolnictwa, w którym głównym filarem wciąż będzie mechanizm wsparcia bezpośredniego – podsumowuje dyrektor ARiMR w Opolu Wojciech Komarzyński

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie