Nasza Loteria

Opolski Piknik Naukowy za nami. Pokazano, że nauka nie musi być nudna i trudna. Blisko 40 stoisk przyciągnęło tłumy ludzi

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Fizyka, matematyka, historia, chemia czy medycyna - to tylko część z dziedzin naukowych, które prezentowano na sobotnim pikniku.
Fizyka, matematyka, historia, chemia czy medycyna - to tylko część z dziedzin naukowych, które prezentowano na sobotnim pikniku. Marcin Żukowski
W sobotę (7 maja) odbył się Opolski Piknik Naukowy. Warsztaty, pokazy i konsultacje przygotowały różne instytucje wystawiając w sumie 38 stoisk. Piknik był jeden z elementów trwającego XIX Opolskiego Festiwalu Nauki.

Liderem organizacji wydarzenia był Uniwersytet Opolski. Uczelnia wystawiła też największą liczbę stoisk.

- Stoiska organizowane są przez koordynatorów wydziałowych, studentów, pracowników - informowała dr Katarzyna Książek, koordynator pikniku. - To jest wyjście nauki do ludzi i pokazanie jej fajnej strony. Oczywiście, że ona wymaga wysiłku, ale nawet gra planszowa ma swoje reguły, których trzeba się nauczyć. Dokładnie tak samo jest z nauką. Nauczmy się reguł i bawmy się przez całe życie pracując i kochając to, co robimy.

Jak zapewniał Dawid Mazur, student, a zarazem pracownik Uniwersytetu Opolskiego, takie pokazy są bardzo ważne, bo poszerzają rozumienie świata i rozwijają ciekawość.

- Pokazuję eksperymenty fizyczne z zakresu z zakresu mechaniki. Mamy mechanikę klasyczną, termodynamikę, elektryczność i magnetyzm, a koledzy pokazują złudzenie optyczne. Mamy też zjawiska związane z fizyką współczesną, czyli spektroskopię i lasery - wyjaśniał organizator stoiska. - Zainteresowanie jest spore. Dla wielu ludzi są to zagadnienia słabo poznane.

Stoiska zorganizowane w okolicy galerii handlowej przy placu Kopernika przyciągnęły setki osób. Starszych i młodszych. Z atrakcji zadowolone w szczególności były dzieci.

- Zasady magnetyzmu mam opanowane, ale mimo tego pokazy są dla mnie ciekawe. Tym bardziej, że można przedstawić dziecku podstawowe zjawiska fizyczne – powiedział pan Paweł, który w fizycznych pokazach uczestniczył z kilkuletnią córka Leą.

W gronie głównych organizatorów byli również Opolskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk, Park Naukowo-Technologiczny i Miasta Opole

XIX Opolski Festiwal Nauki rozpoczął się w listopadzie zeszłego roku. Zakończy się w czerwcu. W planach jest jeszcze m.in. Noc Nauki i spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, jedynym Polakiem będącym w kosmosie (13 maja).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Charytatywny trening z mistrzem Europy w Wągrowcu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska