Opolski poseł Solidarnej Polski Janusz Kowalski chce dowodów, że niemiecki rząd finansuje naukę polskiego

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
- Nie wiemy, czy takie pieniądze istnieją i chcemy zobaczyć dowody. Rząd polski po raz pierwszy usłyszał taką informacją – mówił na poniedziałkowej (14.02) konferencji prasowej Janusz Kowalski (z prawej), poseł Solidarnej Polski.
- Nie wiemy, czy takie pieniądze istnieją i chcemy zobaczyć dowody. Rząd polski po raz pierwszy usłyszał taką informacją – mówił na poniedziałkowej (14.02) konferencji prasowej Janusz Kowalski (z prawej), poseł Solidarnej Polski. Mirela Mazurkiewicz
Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu federalnego Niemiec ds. przesiedleńców i mniejszości narodowych mówił w Opolu o tym, że na nauczanie języka polskiego jego kraj przeznacza ponad 200 mln euro. - Rząd polski po raz pierwszy usłyszał taką informacją – ripostuje Janusz Kowalski.

- Nie wiemy, czy takie pieniądze istnieją i chcemy zobaczyć dowody. Rząd polski po raz pierwszy usłyszał taką informacją – mówił na poniedziałkowej (14.02) konferencji prasowej Janusz Kowalski, poseł Solidarnej Polski. – Przywracamy polsko-niemiecką symetrię. Stosowna nota dyplomatyczna Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP została wystosowana. W naszej ocenie to są niewiarygodne, niejasne i nieprawdziwe argumenty. Władze RFN w oficjalnej odpowiedzi na tę notę się z tego wytłumaczą.

Zapytaliśmy posła Solidarnej Polski, czy takie rozwiewanie wątpliwości nie powinno nastąpić przed obcięciem subwencji na naukę języka (dotyczy to wyłącznie mniejszości niemieckiej).

– My wiemy jak jest. Nie ma ani jednej szkoły w RFN, w której język polski jest nauczany jako ojczysty w systemie szkolnym – mówił Kowalski. – Polskie dzieci w Niemczech są dyskryminowane.

W Niemczech żyje około 2 milionów Polaków. Janusz Kowalski, zapytany jak duże jest tam zapotrzebowanie na naukę języka polskiego, odpowiedział:

– Potomków i wielopokoleniowych obywateli Republiki Federalnej Niemiec narodowości polskiej jest bardzo wielu, chociażby w Zagłębiu Ruhry.

Kowalski zapowiedział też złożenie wniosku do Ministra Spraw Zagranicznych RP o powołanie komisji ds. wsparcia Związku Polaków w Niemczech w procesie odzyskania zagrabionego przez nazistów majątku.

– Ten majątek nigdy nie został oddany. Obowiązkiem RP jest wspomóc naszych rodaków – mówił poseł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska