Opolski Szpital Ginekologiczno-Położniczy otworzył nowoczesną szkołę rodzenia i poradnię dla noworodków

fot. Witold Chojnacki
Sala do ćwiczeń w szkole rodzenia pomieści 20 par jednocześnie.
Sala do ćwiczeń w szkole rodzenia pomieści 20 par jednocześnie. fot. Witold Chojnacki
Zajmują one łącznie ponad 500 metrów kwadratowych i mieszczą się w odremontowanym pawilonie na dziedzińcu szpitala.

- Obie placówki są niezwykle potrzebne i były długo wyczekiwane przez przyszłe mamy, rodziców nowo narodzonych dzieci, jak i personel medyczny - podkreśla Aleksandra Kozok, dyrektor szpitala.
- Wcześniej zajmowały bowiem malutkie pomieszczenia w głównym budynku. Obecnie możemy zaoferować naszym pacjentom piękne i przestronne gabinety, sale do rehabilitacji i ćwiczeń, a personelowi - doskonałe warunki pracy.

Do Opolskiego Centrum Aktywnego Porodu i Rodzicielstwa oraz Leczenia Niemowląt Zagrożonych Niepełnosprawnością (bo taką wspólną nazwę noszą obecnie obie placówki) prowadzi przestronny hol z wydzielonym miejscem na wózki.

Już samo wejście wprawia w miły nastrój dzięki postaciom z bajek wymalowanym na ścianach. Bajecznie kolorowa jest też ogromna poczekalnia, gdzie stoją zielone, czerwone i beżowe kanapy. Na ścianach i kasetonach na suficie widnieją również kolorowe króliczki, rybki, latawce... Pomyślano też o dzieciach raczkujących, dla których wyłożono czerwone dywaniki z miękkiej pianki, specjalnie sprowadzone z Holandii. Na maluchy czekają również zabawki.

Dzieci będą przyjmowane w czterech gabinetach, wyposażonych w specjalne stoły rehabilitacyjne, lustra, maty. - Umożliwi to obserwację małych pacjentów, czy ich odruchy, reakcje i zachowania na pewne bodźce są prawidłowe - wyjaśnia Aleksandra Kozok. - Stosowana w poradni patologii noworodków i wcześniaków diagnostyka oraz leczenie ma na celu zapobieganie skutkom wcześniactwa i urazów okołoporodowych.

Z kolei w poradni rehabilitacyjnej wieku rozwojowego rodzice będą się uczyć, jak ćwiczyć z dzieckiem, u którego zostało rozpoznane porażenie mózgowe. - Mamy też aparat usg do badania przezciemiączkowego mózgu i stawów biodrowych - dodaje pani dyrektor. - Pomyśleliśmy również o pokoju karmień i przewijań, gdzie specjalne stoliki wyposażone są w miarkę do mierzenia wzrostu maluchów. Takie same stoliki są też w poczekalni, gdzie znajduje się konsola pielęgniarska i rejestracja.

Szkoła rodzenia jest także bardzo przestronna i niezwykle elegancka, utrzymana w pastelowych kolorach. Oprócz sali do ćwiczeń - gdzie może przebywać jednocześnie 20 par (są tu eleganckie, niebieskie materace i kasetony na suficie z roślinnym ornamentem) oraz sali wykładowej (na 50 miejsc), wyposażonej w rzutnik multimedialny - jest również pokój odpoczynku dla ciężarnych, pokój rozmów indywidualnych np. z psychologiem, pokój konsultacyjno-biurowy, recepcja, poczekalnia, natrysk dla kobiet i dwie szatnie (dla ciężarnych oraz ich partnerów).

W szkole rodzenia i poradniach każdy detal, zastosowany kolor został bardzo dokładnie przemyślany. Nad wszystkim czuwała pani dyrektor, która wybierała kafelki, farby, sprzęt, a nawet decydowała o tym, jakie rysunki będą na ścianach i sufitach.
- Chciałam, żeby mali pacjenci nie bali się tego miejsca, a przyszłe mamy przychodziły tu chętnie ćwiczyć - mówi Aleksandra Kozok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska