Opolski teolog komentuje noworoczne orędzie papieża Franciszka

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Archiwum
Ks. prof. Tadeusz Dola, teolog, emerytowany profesor Wydziału Teologicznego UO, w latach 2012-2020 przewodniczący Komitetu Nauk Teologicznych PAN o tekście papieża Franciszka na Światowy Dzień Pokoju.

Papież Franciszek zgodnie z trwającą ponad pół wieku tradycją wydał na 1 stycznia – tego dnia przypada Światowy Dzień Pokoju – orędzie. Nadał mu tytuł „Kultura troskliwości jako droga do pokoju”. Dość zaskakujący. Troskliwość nie jest kategorią teologiczną. Kojarzy się bardziej z wychowaniem...
Wytłumaczeniem papieskiego zamiaru jest – Franciszek to na początku listu pisze wprost – stał się kryzys wywołany przez pandemię. Papież podkreśla, że wielu ludzi utraciło z tego powodu bliskich, inni są wylęknieni i potrzebują pomocy, a jej nie doświadczają. Wszystkich chce nas uwrażliwić by bardziej niż dotąd troszczyć się o potrzeby drugiego człowieka, nie tylko o swoje. Ponieważ obecnie mamy ograniczony kontakt z innymi, to dodatkowo sprzyja przygnębieniu. Stąd papież wręcz natarczywie nawołuje, byśmy otaczali innych troskliwością. Począwszy od własnej rodziny poprzez różne społeczności aż po świat.

No właśnie, troskliwość kojarzy nam się miękko, z matką głaszczącą dziecko, a papież odnosi to pojęcie do całych społeczeństw.
Warto tę myśl Franciszka zacytować: „zdaliśmy sobie sprawę, że wszyscy jesteśmy w jednej łodzi, wszyscy słabi i zdezorientowani, ale jednocześnie ważni i niezbędni, wszyscy wezwani, by wiosłować razem, bo nikt nie ratuje się sam. Żadne odizolowane państwo narodowe nie może zapewnić swoim mieszkańcom dobra wspólnego”. Papież przestrzega przed zamykaniem się społeczeństw. Wprost jako zagrożenia wymienia nacjonalizm i rasizm, postawę zamknięcia w sobie, przez którą drugi człowiek już mnie nie interesuje. Słowo troskliwość rzeczywiście kojarzy się z rodziną, ale Franciszek interpretuje je bardzo szeroko…

Odnosi je nie tylko do ludzi, ale i do całego stworzenia.
Proponuje kulturę troskliwości, do której należy także dbałość o stworzenie, o cały świat, „o ziemię, będącą - jak pisze - naszym wspólnym domem i o ubogich”. W jednym zdaniu papież mówi o sprawiedliwości, ale i o czułości, która należy się i naturze i ludziom, zwłaszcza najsłabszym. Ekologia jest niezwykle ważna, ale jednocześnie nie powinna ona zastępować troski o człowieka.

Szczególnie mocno brzmi postulat Franciszka: „Jakże odważną decyzją byłoby utworzenie z pieniędzy na broń i inne wydatki wojskowe Globalnego Funduszu w celu definitywnego wyeliminowania głodu i przyczynienia się do rozwoju krajów najuboższych!”. Papież przypomina: Dobra należą do wszystkich.
W pierwszym momencie może się zdawać, że szansa na to, że świat papieża posłucha jest niezbyt wielka. Z drugiej strony, w sytuacji pandemii trzeba mieć nadzieję, że wielcy tego świata, zwłaszcza politycy, organizacje typu ONZ pomyślą o tym, by cierpiących otoczyć jak największą opieką. Choć to pewnie z dnia na dzień nie nastąpi. Papież szanuje własność prywatną, ale jej nie absolutyzuje. Przypomina, że wszyscy mają prawo do świata, a zdolniejsi, którym bardziej się powiodło, nie mogą zatrzymywać dóbr tylko dla siebie. To myślenie Franciszka wyrasta z jego korzeni południowoamerykańskich, z teologii wyzwolenia. Z tego samego nurtu wywodzi się troska papieża o ubogich, a także szczególna troska o kobiety. W noworocznym liście czytamy, że one powinny z tej kultury troskliwości móc skorzystać jako pierwsze. Warto przypomnieć, że dokument o opcji preferencyjnej Kościoła w Ameryce Południowej na rzecz ubogich potrzebujących, a zwłaszcza kobiet – najbardziej poszkodowanych przez system polityczny, gospodarczy i społeczny - biskupi z tego kontynentu przyjęli w Puebla w Meksyku - w obecności Jana Pawła II -już w 1979 roku. Papież najwyraźniej o tym dokumencie nie zapomniał

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska