Targi nto - nowe

Opolski ZUS: Lekarze powinni odnowić upoważnienia dla asystentów medycznych do wystawiania zwolnień

na podst. mat. pras.
Sławomir Mielnik
Opolski ZUS przypomina ponad 3 tysiącom lekarzy w regionie o wystawieniu upoważnienia dla asystenta, które jest ważne przez 12 miesięcy.

Zaświadczenie chorobowe, czyli popularne L4 może wystawić nie tylko lekarz. Elektroniczne zwolnienie lekarskie może sporządzić również asystent medyczny.

Mija rok od chwili, gdy lekarze po raz pierwszy mogli upoważnić tak zwanych asystentów medycznych do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich w swoim imieniu. Asystentem może być każda osoba, która wykonuje zawód medyczny lub choćby czynności pomocnicze przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych. Może to być na przykład pielęgniarka, ratownik medyczny czy sekretarka medyczna.

- Upoważnienie, udzielone przez lekarza asystentowi jest ważne przez rok. Po roku powinien je odnowić na kolejnych 12 miesięcy. Żeby to zrobić, musi zalogować się w Rejestrze Asystentów Medycznych i wypisać nowe upoważnienie. Obecnie w województwie opolskim dokładnie 3040 lekarzy ma możliwość orzekania o czasowej niezdolności do pracy czyli wystawiać zwolnienia chorobowe. Wielu z nich rok temu przerzuciło część swoich obowiązków na konkretnych pracowników. Teraz pora na odświeżenie upoważnień dla tych osób albo wskazanie nowych asystentów - wyjaśnia Sebastian Szczurek, rzecznik regionalny ZUS województwa opolskiego.

Trzeba pamiętać, żeby przyszły asystent miał założone konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS i był wpisana do Rejestru Asystentów Medycznych (RAM). Swój profil na platformie ZUS musi mieć również lekarz, w imieniu którego e-zwolnienie będzie wystawiał asystent. Nie ma przeszkód, aby lekarz wycofał upoważnienie dla danego asystenta, a może to zrobić w każdej chwili.

Upoważnianie asystenta do wystawiania elektronicznych zwolnień lekarskich odbywa się w Rejestrze Asystentów Medycznych. Następnie informacja ta jest przekazywana do ZUS. Na jej podstawie asystent uzyskuje dostęp do odpowiednich funkcji na PUE ZUS, dzięki którym wystawia e-ZLA.

Co ważne, asystent medyczny nie podejmuje decyzji za lekarza, komu wypisać zwolnienie. Nadal to lekarz będzie decydował o samym zwolnieniu i jego szczegółach. Natomiast upoważniony przez niego asystent będzie mógł wprowadzić dane zaświadczenia do elektronicznego systemu i samodzielnie je podpisać. Za skutki nieprawidłowego wystawienia zaświadczenia lekarskiego przez asystenta odpowiedzialność ponosi lekarz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny przyznana

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska