Opolski ZUS wypłacił w tym roku Opolanom ponad 3 mln zł za wypadki przy pracy

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
freepik
3 miliony złotych odszkodowań z powodu wypadków przy pracy wypłacił w tym roku opolski ZUS. Pieniądze należą się, gdy zatrudnienie jest legalne, a pracownik jest zgłoszony do ubezpieczenia wypadkowego w ZUS.

Jeśli forma umowy o pracę wiąże się z opłacaniem składek na ubezpieczenie wypadkowe, to ZUS może wypłacić jednorazowe odszkodowanie za stały lub długotrwały uszczerbek na zdrowiu za wypadek przy pracy lub z tytułu choroby zawodowej.

- Od początku roku do końca sierpnia wypłaciliśmy w regionie 412 jednorazowych odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Na konta poszkodowanych trafiło 3 miliony 83 tysiące złotych. Średnia wysokość odszkodowania wyniosła na Opolszczyźnie 7484 złote – mówi Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Stawki za każdy procent uszczerbku na zdrowiu zmieniają się co 12 miesięcy. Od kwietnia br. do końca marca 2023 r. każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu to 1133 złote. To o 100 złotych więcej niż ubiegłym okresie świadczeniowym (kwiecień 2021 – marzec 2022) i o 149 zł więcej, niż w poprzednim (kwiecień 2020 – marzec 2021 r.)

Wysokość jednorazowego odszkodowania to 20 procent przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

- W tym roku opolski ZUS najwięcej odszkodowań wypłacił w styczniu - 73, natomiast najmniej w maju – 28. Jednak najwięcej pieniędzy trafiło do wnioskujących w marcu. Przy 69-ciu wypłaconych w tym miesiącu odszkodowaniach, wartość przelewów przekroczyła 616,5 tysiąca złotych – mówi Sebastian Szczurek.

Większość odszkodowań trafia do osób „na etacie”, czyli aktywnych zawodowo na podstawie umowy o pracę. Na przykład w II kwartale br. jednorazowo takie świadczenie otrzymało z opolskiego ZUS 140 „etatowców”, a tylko pięć osób opłacających składki z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Na rachunki samozatrudnionych w regionie wpłynęło między kwietniem a czerwcem ponad 24,9 tys. zł, zatem przeciętna wypłata sięgnęła ponad 4985 zł.

Odszkodowania nie są wypłacane z urzędu. Osoba poszkodowana powinna złożyć o nie złożyć wniosek, dołączyć protokół powypadkowy lub kartę wypadku wraz z dokumentacją co do okoliczności i przyczyn wypadku sporządzoną przez pracodawcę. Te dokumenty oraz wypełnione przez lekarza zaświadczenie o stanie zdrowia (OL-9) wnioskodawcy potwierdzające zakończenie leczenia i rehabilitacji stanowi podstawę do przelewu pieniędzy na rachunek bankowy.

Przyznanie lub odmowa prawa do odszkodowania ma formę decyzji, a ZUS powinien ją wydać do 14 dni od uprawomocnienia się orzeczenia lekarza orzecznika ZUS lub wyjaśnienia ostatniej okoliczności w sprawie. Od decyzji można się odwołać w ciągu miesiąca od dnia jej doręczenia. Natomiast jeśli prawo do jednorazowego odszkodowania zostało ustalone, to Zakład wypłaci przyznaną kwotę do 30 dni od wydania decyzji.

- Warto pamiętać, że o jednorazowe odszkodowania mogą się ubiegać także uprawnieni członkowie rodziny osoby zmarłej w wyniku wypadku przy pracy czy choroby zawodowej - podkreśla Sebastian Szczurek, rzecznik ZUS w Opolu.

Dokumenty potrzebne do wypłacenia jednorazowego odszkodowania powinien w imieniu poszkodowanego złożyć pracodawca (płatnik składek).

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogą to zrobić osobiście, pisemnie lub ustnie do protokołu w dowolnej placówce ZUS albo wysłać dokumenty drogą pocztową. Tym osobom kartę wypadku sporządzi ZUS. Wniosek o odszkodowanie rozpatruje jednostka ZUS właściwa ze względu na miejsce zamieszkania osoby, która uległa wypadkowi

ZUS może odmówić wypłaty odszkodowania, np. gdy wnioskodawca umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa naruszył przepisy o ochronie życia i zdrowia. Ponadto, gdy udowodniono, że to była jedyna przyczyna wypadku.

Również w sytuacji, gdy pracownik przyczynił się w znacznym stopniu do spowodowania wypadku, ponieważ był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych.

Odmowa wypłaty świadczenia nie będzie dotyczyła członków rodziny ubezpieczonego, którzy w takich przypadkach zachowują prawo do świadczeń.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska