Opolski Związek Piłki Nożnej zmienia swoją strukturę. Będą tylko cztery podokręgi

Oliwer Kubus
Oliwer Kubus
Piłkarze z Witosławic (zielone stroje) i Mechnicy (biało-czarne) w przyszłości być może już nie będą musieli obawiać się spadku z kędzierzyńsko-kozielskiej klasy B.
Piłkarze z Witosławic (zielone stroje) i Mechnicy (biało-czarne) w przyszłości być może już nie będą musieli obawiać się spadku z kędzierzyńsko-kozielskiej klasy B. Oliwer Kubus
Zmiana w systemie rozgrywek w naszym regionie ma obowiązywać już w następnym sezonie. Na opolskiej mapie piłkarskiej znajdą się cztery dominujące podokręgi.

Obecnie w strukturach Opolskiego Związku Piłki Nożnej jest dziewięć podokręgów. Każdy ma swoje kolegium sędziów czy wydział gier i dyscypliny.

- Celem reformy jest przede wszystkim pomoc i ułatwienie dla klubów - tłumaczy prezes OZPN Marek Procyszyn. - Nie potrzeba tak wielu podokręgów. Jednocześnie też chcemy jeszcze bardziej usprawnić pracę związku. W każdym z nowych podokręgów będzie zatrudniona jedna osoba w biurze. Samo biuro będzie miało stałe godziny otwarcia. W każdym z nowych podokręgów będą też wydziały gier i dyscypliny oraz kolegium sędziów.

Nowością będzie wydział szkolenia w każdym z podokręgów, na czele którego ma stać trener koordynator. Każdy podokręg ma powoływać własne kadry w poszczególnych rocznikach.

- Szkolenie młodzieży to dla nas rzecz najważniejsza - zaznacza prezes Procyszyn. Poziom szkolenia w naszym regionie nie jest najwyższy. Zawodnicy z Opolszczyzny rzadko powoływani są do reprezentacji Polski w poszczególnych rocznikach, nasze drużyny odpadają z reguły w pierwszej fazie rozgrywek młodzieżowych na szczeblu centralnym. Plan zakłada, że we współpracy z różnymi szkołami powstaną cztery ośrodki szkolenia w każdym z podokręgów, a na szczycie tej piramidy będzie wojewódzki ośrodek szkolenia w Prószkowie.

Pod lupą

Pod lupą

Nowe podokręgi

Opolski - powiaty: opolski i brzeski (oprócz gminy Grodków, włączonej do podokręgu nyskiego)
Nyski - powiaty: nyski i prudnicki plus gmina Grodków
Kędzierzyńsko-Kozielski - powiaty: kędzierzyńsko-kozielski, głubczycki, strzelecki i krapkowicki
Kluczborski - powiaty: kluczborski, namysłowski i oleski.

Możliwe są jeszcze dwa przesunięcia: gmina Głogówek z podokręgu nyskiego do kędzierzyńsko-kozielskiego oraz gmina Murów z podokręgu opolskiego do kluczborskiego.

Dotychczasowe podokręgi poprowadzą rozgrywki w klasach B i C seniorów a także w niższych ligach juniorów (klasa A) i trampkarzy. W dalszym etapie plan zakłada reformę rozgrywek juniorów (byłaby liga wojewódzka, dwie grupy I ligi i cztery grupy II ligi), a także juniorów młodszych, młodzików i trampkarzy. Jednak zmiany wejdą w życie nie wcześniej niż w sezonie 2011/12.

W rozgrywkach seniorów jest natomiast postulat likwidacji klasy C. Koszt gry w tych często kadłubowych ligach jest bowiem niekiedy wyższy niż w klasie B, gdzie jest więcej spotkań.

Rozważa się też powiększenie klasy A do 16 drużyn w każdej z czterech grup, a poniżej tego poziomu byłaby tylko klasa B.

IV liga i klasa okręgowa mają zostać bez zmian.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska