Opolskie: 110 tys. zł kary dla nieuczciwych sprzedawców

Edh
Prawie 60% ujawnionych nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej stwierdzono wśród przedsiębiorców prowadzących działalność handlową sezonowo.
Prawie 60% ujawnionych nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej stwierdzono wśród przedsiębiorców prowadzących działalność handlową sezonowo. scx.hu
1200 kontroli przeprowadził opolski Urząd Kontroli Skarbowej podczas wakacji. W co czwartym przypadku wykazał nieprawidłowości.

- Każda osoba, która dokona sprzedaży towaru lub usługi z pominięciem kasy albo nie wyda paragonu, popełnia czyn zabroniony - zaznacza Agnieszka Derkacz, reczniczka UKS w Opolu. - Akcja „Weź paragon”, to przede wszystkim kampania społeczna, której celem jest zachęcanie obywateli do egzekwowania paragonów i edukowanie konsumentów o korzyściach z tym związanych. Zależy nam na podniesieniu świadomości i wiedzy społecznej w zakresie korzyści płynących z ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej i brania dowodu zakupu.

W województwie opolskim w ramach letniej akcji "Weź paragon" w okresie od 1 lipca do 31 sierpnia UKS przeprowadził ok. 1200 kontroli w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej. W przypadku ponad 30% tych kontroli inspektorzy kontroli skarbowej ujawnili nieprawidłowości skutkujące koniecznością wystawienia mandatu karnego. Opolscy inspektorzy kontroli skarbowej nałożyli 377 mandatów na kwotę ponad 110 tys zł.

- Znaczną zmianę podejścia do kwestii ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej i wydawania paragonów można zaobserwować ze strony klientów, którzy dostrzegają wynikające z tego korzyści - dodaje Agnieszka Derkacz. - Przyznają, że nawet jeśli nie zawsze sami biorą paragon, to na pewno coraz częściej zwracają uwagę czy sprzedawca „nabija” na kasę sprzedane towary lub usługi, ponieważ chcą wspierać uczciwą konkurencję. Coraz częściej też podatnicy zgłaszają do UKS informacje o punktach, w których sprzedawcy nie ewidencjonują obrotu przy użyciu kasy fiskalnej. Informacje te dotyczą też sytuacji, gdy pomimo prośby, sprzedawca odmówił wydania paragonu lub faktury.

Zdecydowanie najczęściej kontrolowani byli podatnicy świadczący usługi gastronomiczne (np. restauracje, puby), rozrywkowe (np. dyskoteki) lub prowadzący sezonowe punkty sprzedaży. Inspektorzy kontroli skarbowej w zdecydowanej większości przypadków prowadzili kontrole nie w godzinach pracy urzędu, ale właśnie po godzinie 16 lub w weekendy.

Najwięcej nieprawidłowości ujawniono w powiatach kędzierzyńsko - kozielskim oraz kluczborskim. Prawie 60% ujawnionych nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży na kasie fiskalnej stwierdzono wśród przedsiębiorców prowadzących działalność handlową sezonowo. Z kolei najmniej nieprawidłowości w zakresie ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej stwierdzono wśród przedsiębiorców prowadzących działalność handlową całoroczną.

Jak tłumaczą się przedsiębiorcy?
Chcąc ukryć dochody i nie zapłacić podatku sprzedawcy uciekają się do różnych pomysłów. Bardzo popularnym sposobem jest pozorowanie ewidencjonowania sprzedaży. Polega na tym, że sprzedawca „nabija” sprzedaż towaru lub usługi na kasę, jednak po wydaniu towaru i przyjęciu zapłaty, sprzedaż zostaje anulowana.

Klient nie otrzymuje w takim przypadku paragonu, więc gdyby chciał wymienić lub reklamować towar, nie może tego uczynić bez paragonu. Sprzedawcy często tłumaczą się awarią kasy lub chwilowym brakiem energii elektrycznej. Bywa tez tak, że sprzedawcy przyznają się do świadomego ewidencjonowania sprzedaży w wybiórczy sposób, na wyraźne polecenie właściciela sklepu.

Urząd Kontroli Skarbowej w Opolu edukuje

UKS promował akcję „Weź paragon”  w wielu szkołach, przedszkolach, wśród studentów i przedsiębiorców. - Były to nietypowe lekcje o podatkach, budżecie państwa i ewidencjonowaniu sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej - opowiada Agnieszka Derkacz. - Jedną z tych nietypowych lekcji pracownicy opolskiego UKS przeprowadzili wspólnie z funkcjonariuszami Policji, Straży Pożarnej, Wojska Polskiego oraz reprezentantami służby zdrowia i WOPR. Najmłodsi dowiedzieli się, że kupując nawet lizaka w sklepie również płacą podatek. Na co jest on przeznaczany pokazali funkcjonariusze Policji, Straży Pożarnej i Wojsko Polskie.

- Każdy obywatel jest zobowiązany do tego, aby płacić podatki wskutek czego m.in. Straż Pożarna jest dofinansowana – tłumaczył mł. kpt Wojciech Zwardoń z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nysie.

Wszystkie służby, które wzięły udział w działaniach edukacyjnych „Weź paragon” nad Jeziorem Nyskim pokazały, na czym polega ich praca, jak wygląda ich sprzęt, pojazdy i wyposażenie, które pomagają w ratowaniu życia ludzkiego i wspierają funkcjonariuszy w zapewnieniu nam bezpieczeństwa. Dodatkowo Straż Pożarna wspólnie z Policją i WOPR przeprowadziły pokaz działań ratunkowych na wodzie, przedstawicielka służby zdrowia z 10 Brygady Logistycznej z Opola zaprezentowała w jaki sposób należy udzielać pierwszej pomocy.

- To jedna z wakacyjnych propozycji działań edukacyjnych prowadzona przez UKS w Opolu, która ma zwrócić uwagę na konieczność brania paragonów, na eliminowanie szarej strefy oraz redystrybucję środków z budżetu państwa - podsumowuje Agnieszka Derkacz.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska