Opolskie Archiwum Państwowe najlepsze w ogólnopolskim konkursie

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Powstańcy śląscy na stanowisku nad Olzą.
Powstańcy śląscy na stanowisku nad Olzą. portal powstancyslascy.pl
Archiwum Państwowe w Opolu zostało zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu organizowanego przez Muzeum Historii Polski. Portal powstancyslascy.pl wygrał w kategorii „Edukacja i multimedia”.

- Konkurs był prowadzony w kategoriach „Wystawa”, „Wydarzenie” i „Edukacja i multimedia”, a łącznie napłynęło ponad 200 prac, więc wejście do finału (po pięć w każdej kategorii) już było sukcesem – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Oddziału Informacji i Udostępniania. - Przez przygotowany na stulecie powstań śląskich portal chcemy dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Proponujemy informacje oparte o materiały archiwalne bez interpretacji historycznej. Współpracowaliśmy z Archiwum Państwowym w Katowicach. Korzystaliśmy ze źródeł niemieckich (także kartotek gestapo) i z materiałów powojennych z okresu PRL-u.

Grupa powstańców 1921

Sukces: Archiwum Państwowe w Opolu w finale ogólnopolskiego konkursu

Portal został podzielony na części. Dział „Oparte na faktach” zawiera poparte eksponatami opowieści m.in. o plebiscycie, pomniku na Górze św. Anny itp. Baza „Znajdź powstańca” zawiera nazwiska i informacje o powstańcach. „Wirtualny album” - kolekcję fotografii z archiwów w Opolu i w Katowicach oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

- Ogłosiliśmy konkurs dla nauczycieli na wykorzystanie tych materiałów w konspektach lekcji – dodaje pani Aleksandra. - Zachęcamy do udziału i proponujemy cenne nagrody.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska