- Konkurs był prowadzony w kategoriach „Wystawa”, „Wydarzenie” i „Edukacja i multimedia”, a łącznie napłynęło ponad 200 prac, więc wejście do finału (po pięć w każdej kategorii) już było sukcesem – mówi Aleksandra Starczewska-Wojnar, kierownik Oddziału Informacji i Udostępniania. - Przez przygotowany na stulecie powstań śląskich portal chcemy dotrzeć do wszystkich zainteresowanych. Proponujemy informacje oparte o materiały archiwalne bez interpretacji historycznej. Współpracowaliśmy z Archiwum Państwowym w Katowicach. Korzystaliśmy ze źródeł niemieckich (także kartotek gestapo) i z materiałów powojennych z okresu PRL-u.
Sukces: Archiwum Państwowe w Opolu w finale ogólnopolskiego konkursu
Portal został podzielony na części. Dział „Oparte na faktach” zawiera poparte eksponatami opowieści m.in. o plebiscycie, pomniku na Górze św. Anny itp. Baza „Znajdź powstańca” zawiera nazwiska i informacje o powstańcach. „Wirtualny album” - kolekcję fotografii z archiwów w Opolu i w Katowicach oraz z Narodowego Archiwum Cyfrowego.
- Ogłosiliśmy konkurs dla nauczycieli na wykorzystanie tych materiałów w konspektach lekcji – dodaje pani Aleksandra. - Zachęcamy do udziału i proponujemy cenne nagrody.
Gazeta Lubuska. Ewakuacja w Zielonej Górze. W garażu były bomby
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?