Opolskie atrakcje turystyczne. Kontrowersje wokół rankingu

Archiwum
Wyniki rankingu mocno zdziwiły przedsiębiorców z branży turystycznej z południa województwa. Na zdjęciu Kopa Biskupia.
Wyniki rankingu mocno zdziwiły przedsiębiorców z branży turystycznej z południa województwa. Na zdjęciu Kopa Biskupia. Archiwum
Goście najliczniej wybierają u nas Jurapark w Krasiejowie. Góry Opawskie spadły w rankingu.

Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna opublikowała wyniki przeprowadzonego w ubiegłym roku kompleksowego badania ruchu turystycznego w województwie.

Ankieterzy OROT przepytali ponad 32 tys. turystów krajowych i zagranicznych w różnych miejscowościach.

Pytali m.in. o to jakie miejsca wybierają do odwiedzenia, jakie ich zdaniem są najciekawsze atrakcje turystyczne Opolszczyzny.

516 osób wskazało na zamek w Mosznej, 515 na Jurapark w Krasiejowie, 372 na Górę Św. Anny, 346 turystów wybrało Opole.

W dalszej kolejności wskazywano m.in. na gród rycerski w Byczynie (175 głosów), Kamień Śląski (138), ZOO w Opolu (135).

107 osób wybrało zamek w Brzegu, 92 osoby Kopę Biskupią, a 72 Góry Opawskie.

Za najbardziej atrakcyjne miejscowości turyści uznali Opole (881), Nysę (442), na liście jest też Moszna i Krasiejów. Głuchołazy w Górach Opawskich znalazły się na 9 miejscu ze 118 głosami.

Wyniki rankingu mocno zdziwiły przedsiębiorców z branży turystycznej z południa województwa.

- Od sześciu lat obserwuję ruch turystyczny w tych górach i moim zdaniem systematycznie jest on coraz większy - komentuje Marek Gąsewski, gospodarz górskiego schroniska na Kopie. - W majowy weekend wchodzi tu nawet kilka tysięcy turystów. Faktem jest jednak, że dominują turyści z naszego województwa, których jest ok. 70 procent.

- Turystów od lat jest mniej więcej tyle samo, ale oczywiście musimy dbać o większą ilość atrakcji - przyznaje Marian Gorzelanny, przedsiębiorca z Pokrzywnej. - Szkoda, że władze województwa nie dostrzegają Gór Opawskich. Przed rokiem odmówiono mi dotacji na budowę rodzinnego parku rozrywki, a Krasiejów dostał dotację po raz drugi. Większość turystów nocuje i stołuje się u nas, bo mamy najwięcej ośrodków wypoczynkowych. To od nas jadą na kilka godzin na wycieczkę do Krasiejowa czy Mosznej.

- Połowa miejsc noclegowych województwa leży w powiecie nyskim. Turystów nie brakuje, bo powstają nowe obiekty - dziwi się Paweł Szymkowicz z Urzędu Miasta w Głuchołazach.

- Pytaliśmy turystów w różnych miejscach, a oni mogli się kierować zasadą pierwszego wrażenia, podając to, co akurat oglądali. Na podstawie naszych badań nie można wnioskować, że Góry Opawskie nie są atrakcyjne - tłumaczy Piotr Mielec, dyrektor OROT. - Może jednak przydało by się im nieco więcej promocji?

NTO przygotowała własny ranking atrakcji turystycznych województwa opolskiego na podstawie danych o ilości zwiedzających w roku ubiegłym:
1. Jurapark Krasiejów - ok. 250 tys.
2. Gród Rycerski w Byczynie - ok. 60 tys.
3. Muzeum Wsi Opolskiej - 43,7 tys.
4. Wieża na Kopie Biskupiej - 28,3 tys.
5. Zamek w Brzegu - 20 tys.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska