Opolskie blisko domu. Znane i mniej znane miejsca, które warto odwiedzić w regionie

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Akcję zachęcającą do zobaczenia zabytków i obiektów na Opolszczyźnie prowadzi Opolska Regionalna Organizacja Turystyczna. Zobaczcie, co poleca.

Moszna Zamek, JuraPark w Krasiejowie, Góra św. Anny - to atrakcje turystyczne dobrze znane mieszkańcom Opolszczyzny, które promowane są przez na facebookowym portalu VisitOpolskie przez OROT.

Ale obok tych oczywistych oczywistości znalazły się też miejsca, które zasługują na odkrycie pierwszorazowe lub ponowne.

Opolskie blisko domu. Znane i mniej znane miejsca, które war...

Adam Krzyżanowski z OROT wśród tych mniej znanych wymienia na przykład park w Pokoju z położoną na wyspie świątynią Matyldy i samej miejscowości, której historia zaczęła się w 1747r., kiedy to książę Württenbergii, Carl Christian Erdmann postanowił zbudować w tym miejscu letnią rezydencję - zamek myśliwski.

Spośród istniejących opolskich zamków i pałaców polecamy rzadziej odwiedzane, np. w Dąbrowie Niemodlińskiej czy Tułowicach. Wprawdzie pierwszy, który należy do Uniwersytetu Opolskiego, jest udostępniany okazjonalnie, a w drugim jest szkoła, to w okresie zalecanej nadal izolacji, szczególnie warto zobaczyć otaczające je przepiękne parki - mówi Adam Krzyżanowski.

Poleca też geopark na Górze św. Anny (utworzony jako drugi w kraju), gdzie można znaleźć dowody na dawną aktywność wulkaniczną na terenie województwa opolskiego.

OROT poleca też drewniane kościoły w powiecie oleskim, opolskim i namysłowskim, a na polsko-czeskim pograniczu - szlak czarownic: od Głuchołaz przez Nysę po Otmuchów i Paczków. Przy przygranicznych wyprawach w czasie epidemii trzeba uważać, żeby przez przypadek nie przejść do Czech.

Wart odkrycia jest także Kędzierzyn-Koźle - kojarzony raczej z miastem przemysłowym - który może pochwalić się twierdzą, miejskim muzeum ulokowanym w zamku w Koźlu (czynny od 18 maja), parkiem w Sławięcicach czy skrzyżowaniem dróg wodnych.

Zapraszając do powiatu namysłowskiego Adam Krzyżanowski zachęca do korzystania z przygotowanej przez powiat aplikacji dla turystów.

Dyrektor OROT Piotr Mielec pytany o dobór rekomendowanych w ramach akcji miejsc mówi, że po pierwsze - są one prowadzone przez podmioty należące do regionalnej organizacji, po drugie - wiele z nich jest wyróżnionych certyfikatami turystycznymi na poziomie krajowym czy regionalnym, co oznacza, że spełniają wymogi stawiane produktom turystycznym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska