Trudno mówić o historii Opola bez wspomnienia przemysłu wapienniczego. Na murze pozostałym po hali produkcyjnej dawnej Cementowni „Opole Miasto” umieszczono plansze prezentujące ten fragment przeszłości stolicy regionu.
- Tych cementowni mieliśmy aż dziewięć na przełomie XIX i XX wieku. Do dzisiaj działa tylko jedna. Bardzo wiele śladów w przestrzeni miasta zostało już zatartych, ale jeszcze jest na tyle dużo, że warto myśleć o tym, w jaki sposób je wyeksponować. Jak też uczyć mieszkańców Opola, ale także pokazywać naszym gościom, na czym to miejsce i ta wyjątkowość Opola polegała – wyjaśnia Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.
Teren wokół dawnej kamionki „Piast” został w ostatnich latach zrewitalizowany i jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Opola. To dobra okazja, aby w przystępny sposób pokazać historię. Pomysłodawcą powstania wystawy jest Przemysław Pytlik, radny miasta Opola. Wykonaniem zajął się opolski ratusz we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego.
- Chciałbym, żeby takich miejsc historycznych na mapie Opola było więcej, żeby można było z czasem zrobić trasę, jako turystyczną atrakcję - mówi radny.
Wystawę tworzą plansze o wymiarach 3 na 2 metry. Za sprawą kodu QR umieszczonego na jednej z nich możemy bliżej poznać wszystkie dziewięć opolskich cementowni.
Ponadto obecnie w Muzeum Śląska Opolskiego prezentowany jest większy zbiór pamiątek po przemysłowym Opolu sprzed lat. Można się z nim zapoznać do 30 czerwca.
Historię przemysłowego Opola można poznać również w Cementowni „Odra”. To dziś jedyny taki zakład funkcjonujący w granicach miasta. W tym roku obchodzi 112. rocznicę powstania.
- Łączymy historię z nowoczesnością - mówi dyrektor produkcji Piotr Podkowa. - Zapraszamy do nas, na ścieżkę dydaktyczną.
Zobacz również
Narodowe Czytanie w Płocku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?