Opolskie cementownie na starych zdjęciach. Przy kamionce "Piast" otwarto wystawę stałą

Marcin Żukowski
Marcin Żukowski
Przy kamionce "Piast" odsłonięto stałą wystawę prezentującą opolskie cementownie.
Przy kamionce "Piast" odsłonięto stałą wystawę prezentującą opolskie cementownie. Zdjęcie wystawy
Dziedzictwo przemysłu wapienniczego w Opolu to unikat w skali europejskiej, a może nawet światowej. Dlatego na terenie, gdzie przed laty działała Cementownia „Opole Miasto”, udostępniono stałą wystawę archiwalnych zdjęć.

Trudno mówić o historii Opola bez wspomnienia przemysłu wapienniczego. Na murze pozostałym po hali produkcyjnej dawnej Cementowni „Opole Miasto” umieszczono plansze prezentujące ten fragment przeszłości stolicy regionu.

- Tych cementowni mieliśmy aż dziewięć na przełomie XIX i XX wieku. Do dzisiaj działa tylko jedna. Bardzo wiele śladów w przestrzeni miasta zostało już zatartych, ale jeszcze jest na tyle dużo, że warto myśleć o tym, w jaki sposób je wyeksponować. Jak też uczyć mieszkańców Opola, ale także pokazywać naszym gościom, na czym to miejsce i ta wyjątkowość Opola polegała – wyjaśnia Iwona Solisz, dyrektor Muzeum Śląska Opolskiego.

Teren wokół dawnej kamionki „Piast” został w ostatnich latach zrewitalizowany i jest chętnie odwiedzany przez mieszkańców Opola. To dobra okazja, aby w przystępny sposób pokazać historię. Pomysłodawcą powstania wystawy jest Przemysław Pytlik, radny miasta Opola. Wykonaniem zajął się opolski ratusz we współpracy z Muzeum Śląska Opolskiego.

- Chciałbym, żeby takich miejsc historycznych na mapie Opola było więcej, żeby można było z czasem zrobić trasę, jako turystyczną atrakcję - mówi radny.

Wystawę tworzą plansze o wymiarach 3 na 2 metry. Za sprawą kodu QR umieszczonego na jednej z nich możemy bliżej poznać wszystkie dziewięć opolskich cementowni.

Ponadto obecnie w Muzeum Śląska Opolskiego prezentowany jest większy zbiór pamiątek po przemysłowym Opolu sprzed lat. Można się z nim zapoznać do 30 czerwca.

Historię przemysłowego Opola można poznać również w Cementowni „Odra”. To dziś jedyny taki zakład funkcjonujący w granicach miasta. W tym roku obchodzi 112. rocznicę powstania.

- Łączymy historię z nowoczesnością - mówi dyrektor produkcji Piotr Podkowa. - Zapraszamy do nas, na ścieżkę dydaktyczną.

Zobacz również

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska