Opolskie Centrum Onkologii dostało mniej pieniędzy

Redakcja
Poprzedni minister zdrowia uznał, że  ośrodki onkologiczne zarabiają na hospitalizacjach, więc zabrano nam część pieniędzy - mówi  dr Wojciech Redelbach, dyrektor OCO. - A co mamy zrobić z chorymi, którzy są poddawani radioterapii i całą dobę muszą być pod kontrolą? Hostel im tego nie zapewni. Dotyczy to np. osób z rakiem głowy i szyi, u których może dojść do obrzęku krtani, mózgu.
Poprzedni minister zdrowia uznał, że ośrodki onkologiczne zarabiają na hospitalizacjach, więc zabrano nam część pieniędzy - mówi dr Wojciech Redelbach, dyrektor OCO. - A co mamy zrobić z chorymi, którzy są poddawani radioterapii i całą dobę muszą być pod kontrolą? Hostel im tego nie zapewni. Dotyczy to np. osób z rakiem głowy i szyi, u których może dojść do obrzęku krtani, mózgu. Sławomir Mielnik
Opolskie Centrum Onkologii otrzymało prawie 4 mln zł mniej na radioterapię i chemioterapię. Ponieważ pacjentów przybywa i nie można im odmówić leczenia, OCO szuka oszczędności.

Do końca 2014 r. OCO miało stabilną sytuację finansową, wiedziało, na czym stoi. Za dobę pobytu chorego na oddziale, który był poddawany radioterapii, dostawało z NFZ 416 zł. Natomiast od 1 stycznia 2015 r. stawka ta uległa nagłej obniżce - do 156 zł. Ponadto do obniżki stawek doszło też w przypadku pacjentów, którzy odbywają chemioterapię: leżąc w szpitalu lub w tzw. trybie jednodniowym.

- Łącznie za tych wszystkich chorych otrzymaliśmy w 2015 r. o 3,780 mln zł mniej niż w 2014, choć robiliśmy to samo - podkreśla dr Wojciech Redelbach, dyrektor OCO. - Nasz sposób podejścia do leczenia i do pacjenta się nie zmienił. Chorym mamy pomagać, a nie szkodzić. Oznacza to jedno: musieliśmy do leczenia dopłacić. Kosztem innych rzeczy...

Szpital musiał wstępnie przygotować program naprawczy. Zrezygnował z wydawania biuletynu informacyjnego, z zakupu pewnych leków, np. preparatów odżywczych, które leczeni dostawali za darmo.

- Rozważamy też, by pacjenci przynosili własne leki, jeśli chorują np. na nadciśnienie czy cukrzycę, które teraz im zapewniamy - dodaje dyr. Redelbach. - Liczymy zużyte rękawice, papier toaletowy, zrezygnowaliśmy z zakupu... kostek do w.c. Jednak przyniesie to tylko kilkadziesiąt tysięcy złotych o­szczędności.

Dużym problemem dla OCO może być brak pieniędzy na serwi­sowanie sprzętu. Od placówek onkologicznych wymaga się, by był on na wysokim poziomie. - Potrzebujemy na to w tym roku ponad 3 mln zł - podkreśla dyrektor OCO. - Nie wiem, skąd te pieniądze teraz weźmiemy...

Zmiana stawek na niższe nie wzięła się znikąd. Tylko w ten sposób poprzedni minister zdrowia Bartosz Arłukowicz mógł znaleźć pieniądze na realizajce tzw. pakietu onkologicznego. Zostały przesunięte z jednej „kupki” na drugą. Miało to również zmusić ośrodki onkologiczne, by więcej radioterapii i chemioterapii przeprowadzały w trybie ambulatoryjnym, a pacjentom proponowały zakwaterowanie np. w hos­telach.

- Dlaczego jednak NFZ płaci nam taką samą stawkę za pacjenta poddawanego radioterapii, który leży w szpitalu i który przychodzi na napromienianie z hostelu? - pyta Wojciech Redelbach. - Przecież chory mieszkający w hostelu sam płaci za wyżywienie i dodatkowe leki. W szpitalu do niego dokładamy. To kolejny absurd.

Onkologii grozi kryzys

Wszystkie ośrodki onkologiczne w Polsce w 2015 r. dostały łącznie o 250 mln zł mniej niż w 2014. Ich dyrektorzy uważają, że jeśli Ministerstwo Zdrowia nie zmieni przepisów, stawki będą nadal takie same, onkologię czeka kryzys: dłuższe kolejki na przyjęcia, zabiegi, mniej wyleczeń.
- Jeśli zależy nam, żeby onkologia się rozwijała, trzeba o nią dbać - podkreśla Roman Kolek, wicemarszałek województwa. - Na ostatnim posiedzeniu rady opolskiego NFZ roz­mawia­liś­my o tym, że sposób finansowania tej dziedziny musi się zmienić. Przewodniczący rady Edward Gondecki wysłał już pismo do prezesa NFZ, które za jego pośrednic­twem powinno trafić do ministra zdrowia Konstantego Radziwiłła. Wsparcie zapowiedziała już wicewojewoda Violetta Porow­ska. Będę o nie zabiegał też u innych marszałków na najbliższym konwencie.

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Materiał oryginalny:

Komentarze 19

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

g
grazyna3

No tak coraz mniej kasy na onkologię, niech ludzie umierają ZUS będzie się cieszył oraz NFZ bo nie bedzie musiał refundowac leczenia. To co się wyprawia to jest chore jak wszyscy co zabieraja pieniądze na tak powazne choroby.

G
Gość

Aby wykonać kolonoskopię należy przyjść do szpitala dzień wcześniej aby wypić środek na przeczyszczenie ,na 2 dzień kolonoskopia o ile zdążą .Na 3 dzień wypis .Czy nie można tak jak w WCM-ie  przyjść rano na umówioną godzinę ?.To jest wyciąganie pieniędzy z NFZ a póżniej  brakuje na inne sprawy.

A
Ala

A kiedy nasz Pan Dyrektor Redelbach zacznie oszczędzać na rezonansie? Za który NFZ w ogóle nie płaci, a doktor i technik biorą niezłe pieniążki.

Po co ta inwestycja, po co w ogóle wykonywać badania, z których szpital nic nie ma oprócz kosztów?

Po co utrzymuje Pan tych dwóch ludzi?

Może oszczędności trzeba szukać w przerośniętej ADMINISTRACJI? Lub w firmach zewnętrznych, które na szpitalu żerują (remonty wieczne)?

K
Kulawa Jolka

Kartoflu ratuj bo ten Donald wszystko zniszczył! ha ha ha! wina Tuska, wiedziałam, teraz wszystko będzie winą Tuska.

F
Feniks

Dyrektor OCO, to stary działacz formacji PO, to za rządów PO zmieniły się stawki, dlaczego więc dopiero teraz zwraca uwagę na takie zmiany finansowania radioterapii, gdzie był przez cały 2015 rok??? Takie tłumaczenie złego wyniku finansowego OCO, to zwykłe mydlenie oczu. Chyba należałoby rozliczyć rządzących OCO z ostatnich lat niegospodarnego dysponowania środkami publicznymi.

 

O
Otępiony starczo
W dniu 16.02.2016 o 10:42, Świnka Ludzka napisał:

Tortury od Braku Leków, porytych chorób, zwiększającej się ilości Seniorów i BRAKU PIENIĘDZY + Novych Virusów dopiero POCZATEK!Są oczywiście Skuteczne Rozwiązania tego "problemu".Rozwiazania bardzo tanie i z warunkową Darmowością. Ulga w Bólu, Zaniki Raków, Szczęsliwsi Pacjenci. Wszytsko Możliwe Tu w Opolu. Ale Ratusz nie chce o tym nawet porozmawiać. Przedstawione plany są wyrzucane i ignorowanne jako "niemożliwe" lub prezydent wiśniewwski to tchórz i sadysta Z czasem będę ujawiał więcej i udostępnię możliwość Pomocy Chorym!

Antoni zwany Panem Samolocikiem to twój krewny?
b
bylejaki
W dniu 16.02.2016 o 13:10, marco napisał:

do opolanina realisty- jesteś mało realny a polityka odebrała ci rozum.Przecież to twój ukochany minister Arłukowicz wprowadził te zmiany a obecny dostał to w spadku.

Jak długo tak będą się tłumaczyć i powoływać na poprzedników.Teraz PIS jest przy korycie to niech pokaże co obiecywał.Gdzie te gotowe programy.Jedynie co pokażą to cichą eutanazję społeczeństwa.

d
dex

Akurat zmiany finansowania nie zostały wprowadzone po wyborach rządu i prezydenta...ale wiadomo - zwalać zawsze można.

A nam pozostało mieć jedynie nadzieję, że coś się znów zmieni - tym razem na lepsze i to nie kosztem innych...

G
Gosc

Wiec pytam ????? Po co placimy skladki ubezpieczeniowe?????? Chyba tylko po to by zasilic kieszen polityków!!!!!!

m
marco

do opolanina realisty- jesteś mało realny a polityka odebrała ci rozum.Przecież to twój ukochany minister Arłukowicz wprowadził te zmiany a obecny dostał to w spadku.

o
opolanin_realista
W dniu 16.02.2016 o 11:22, Nie całuj w d-pę raka napisał:

Kasa dla ośrodka, który leczy onkologiczne diagnozy, co tu pajacować z 500+, skoro zgon jest jedynym ratunkiem na 500+. OCO w Opolu i jeden przący do przodu lekarz onkolog, kwalifikator?  Jeden onkolog w centrum województwa to cymbalstwo onkologioczne jest. Ze swym złośliwym rakiem dostaniesz się do jedynaka za 2 lata. I jeszcze jakiś pryszcz urąbie chemioterapię. To jest głupie, aź głupie.

Absolutna zgoda - niestety :( Nieproduktywni, schorowani emeryci najlepiej aby jak najszybciej powymierali. Oto cała "reforma" PISu. Nie będę się nawet pytał gdzie jest w tym wszystkim miłosierdzie rządzących katolików, bo jestem niewierzący i UZNAJĘ ogólnie przyjęte w zachodnich społeczeństwach ZASADY MORALNE.

N
Nie całuj w d-pę raka

Kasa dla ośrodka, który leczy onkologiczne diagnozy, co tu pajacować z 500+, skoro zgon jest jedynym ratunkiem na 500+. OCO w Opolu i jeden przący do przodu lekarz onkolog, kwalifikator?  Jeden onkolog w centrum województwa to cymbalstwo onkologioczne jest. Ze swym złośliwym rakiem dostaniesz się do jedynaka za 2 lata. I jeszcze jakiś pryszcz urąbie chemioterapię. To jest głupie, aź głupie.

m
moher z Niemodlina

Miało być więcej pieniędzy na leczenie jak do władzy dojdzie PIS.I co mamy gówno z kolejnej obietnicy,Ważne,że do koryta się dostali a dla Rydzyka i na kolejne śledztwo Smoleńskie gdzie miesięcznie każdy członek dostanie po 20 tys jest kasa.Wszystko kosztem podatników aby władza mogła się dobrze bawić.Po co nam ten światowy Dzień Młodzieży za który zapłacą podatnicy.Żyje się władzy i Rydzykowi .

Ś
Świnka Ludzka

Tortury od Braku Leków, porytych chorób, zwiększającej się ilości Seniorów i BRAKU PIENIĘDZY + Novych Virusów dopiero POCZATEK!

Są oczywiście Skuteczne Rozwiązania tego "problemu".Rozwiazania bardzo tanie i z warunkową Darmowością. Ulga w Bólu, Zaniki Raków, Szczęsliwsi Pacjenci. Wszytsko Możliwe Tu w Opolu. Ale Ratusz nie chce o tym nawet porozmawiać. Przedstawione plany są wyrzucane i ignorowanne jako "niemożliwe" lub prezydent wiśniewwski to tchórz i sadysta

 

Z czasem będę ujawiał więcej i udostępnię możliwość Pomocy Chorym!

B
BABCIA EWA I ISORT

A MOŻE TAK  WSZYSTKIM ZAFUNDOWAĆ PAWULON -PRZYNAJMNIEJ NIE BĘDZIE JUŻ NIGDY BOLAŁO. PISOWSKI PREZYDENT I PISOWSKI RZĄD OGŁOSZĄ RADOSNĄ NOWINĘ . BUDŻET PAŃSTWA NABIERA POZYTYWNEGO TĘPA . -OTO JAK MY RZĄDZIMY  KASĘ JAK SIĘ TYLKO CHCE TO SIĘ JĄ ZNAJDZIE .A TAK DORZECZY .WSTYD I TYLKO WSTYD. ZAJMUJĄ SIĘ PIERDOŁAMI .PIENIĄDZE PODATNIKA PRZEZNACZYĆ  W KWOCIE 50 MILIONÓW CHCĄ NA WYPASIONE ,WYUZDANE ,KONTROWERSYJNE ŻYCIE I DZIAŁANIA  RYDZA. JAK POLSKA ,KTÓRA JEST KRAJEM DEMOKRATYCZNYM I ŚWIECKIM MOŻE FINANSOWAĆ  PRYWATNĄ DZIAŁALNOŚĆ TEGO TYPKA???TA KASA O PROSZĘ JAKBY SIĘ PRZYDAŁA NA OPOLSKĄ ONKOLOGIĘ. NALEŻY ZROBIĆ WSZYSTKO ABY KOŚCIÓŁ NIE BYŁ FINANSOWANY Z PIENIĘDZY POLSKIEGO NORMALNEGO PODATNIKA .A NAJWAŻNIEJSZYM CELEM I PRIORYTETEM  PISOWSKIEGO PREZYDENTA I PISOWSKIEGO RZĄDU POWINNO BYĆ ZDROWIE NARODU POLSKIEGO .A TU WIDZIMY ODWROTNOŚĆ- ZROBIĄ WSZYSTKO ABY  JESZCZE GŁĘBIEJ ZAGLĄDNĄĆ W DUPSKO RYDZOWI I PIENIĄDZE NA JEGO SZEMRANE DZIAŁANIA SIĘ ZNALAZŁY. MOJE MYŚLI ,SNY ,UWAGI I ZASŁYSZENIA

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3