Opolskie Centrum Onkologii zaprasza Opolanki na bezpłatne badania mammograficzne

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Od sierpnia 2019 roku Opolskie Centrum Onkologii ma supernowoczesny mammograf.
Od sierpnia 2019 roku Opolskie Centrum Onkologii ma supernowoczesny mammograf. Archiwum nto
Opolskie Centrum Onkologii zaprasza kobiety między 50-69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne. W lipcu specjalnie wydłużono godziny, by kobiety mogły przyjść także po pracy.

Badania można wykonać w każdy wtorek, środę i czwartek w godzinach 8-18. W poniedziałki i piątki mammografię można zrobić od godz. 8 do 15. Nie trzeba się wcześniej rejestrować.

- Z powodu epidemii koronawirusa liczba badań mammograficznych w ramach programu profilaktycznego spadła u nas o 40 procent - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii. - W kwietniu przyszły się zbadać zaledwie dwie kobiety, podczas gdy zwykle miesięcznie odwiedza nas 130 Opolanek. Nasi lekarze już widzą skutki tych zaniechań. Do gabinetów przychodzą pacjentki z zaawansowaną chorobą, a więc mniejszą szansą na wyleczenie. Dlatego postanowiliśmy zachęcić kobiety do badań.

Od sierpnia 2019 roku Opolskie Centrum Onkologii ma supernowoczesny mammograf, który pozwala m.in. na tomosyntezę (rodzaj warstwowego badania piersi) i mammografię spektralną, czyli z kontrastem. Aparat pozwala na badanie bardzo dokładne, szybkie i z mniejszą dawką promieniowania. Badanie tym urządzeniem jest też mniej bolesne, bo pacjentki mają wpływ na regulację ucisku.

Program profilaktyczny adresowany jest do kobiet w wieku 50 - 69 lat (rocznikowo), które nie korzystały z badania mammograficznego w ciągu ostatnich 24 miesięcy oraz do tych, które otrzymały pisemne wskazanie do wykonania ponownego badania mammograficznego po upływie 12 miesięcy. Badanie jest bezpłatne. Należy na nie przynieść poprzednio wykonane zdjęcia mammograficzne w celu porównania.

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym wśród kobiet w Polsce. Rocznie stwierdza się 18-19 tysięcy zachorowań. Największą zachorowalność notuje się u kobiet w wieku 55-65 lat. Rocznie z powodu raka piersi umiera 6 tysięcy Polek.

Wczesne wykrycie pozwala uniknąć powikłań i przerzutów, a to daje szanse na całkowite wyleczenie. Profilaktycznie mammografii co dwa lata powinny poddawać się wszystkie kobiety, które ukończyły 40 lat. U kobiet w wieku 50-69 badanie to jest raz na dwa lata refundowane przez NFZ.

W OCO wykonuje się rocznie 11 tysięcy mammografii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska