Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przyjmuje już pacjentów po COVID-19

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Opolskie Centrum Rehabilitacji w Korfantowie przyjmuje już pacjentów, którzy po przechorowaniu Covid-19 wymagają opieki rehabilitacyjnej. Normalna działalność placówki nie będzie zaburzona.

Wojewoda opolski wydał decyzję, na mocy której od 21 kwietnia do odwołania w OCR w Korfantowie 30 łóżek przeznaczono dla pacjentów z potwierdzonym zakażeniem SARS- CoV-2 oraz 50 łóżek z zakresu rehabilitacji pacjentów po przebytej chorobie COVID-19.

To efekt porozumienia wypracowanego wspólnie przez wojewodę, marszałka województwa, szefa korfantowskiego ośrodka oraz konsultantów wojewódzkich w zakresie chorób zakaźnych, chorób płuc, rehabilitacji medycznej oraz chorób wewnętrznych. Konsultanci opracowali kryteria umieszczania pacjentów covidowych w OCR.

- Do Korfantowa trafią pacjenci po 13. dobie od zakażenia, których stan zdrowia pozwala na przewiezienie. Mowa bowiem o pacjentach aktualnie hospitalizowanych w pozostałych szpitalach województwa opolskiego - mówi Martyna Kolemba-Gaschka, rzecznik wojewody. - Zmiana ta nie zaburza działalności korfantowskiego ośrodka, zabiegi planowe będą kontynuowane - dodaje.

Opolskie Centrum Rehabilitacji zostało włączone w walkę z epidemią, aby zwiększyć bazę łóżkową w opolskich szpitalach dla pacjentów z koronawirusem. Przyjmowani tam będą pacjenci ze stwierdzonym zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, ale tacy, którzy już nie zakażają. Jednocześnie są to chorzy, którzy wymagają rehabilitacji po przebytej chorobie.

- Ich leczenie będzie kontynuowane w Korfantowie. Dzięki temu będziemy mogli zwalniać łóżka w tych szpitalach, które pracują na pierwszej linii – wyjaśniał kilka dni wcześniej wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

OCR w Korfantowie jest przygotowane do leczenia pacjentów z koronawirusem. Jesienią wybudowano tam m.in. instalacje doprowadzające tlen do łóżek, gdyż poprzedni wojewoda chciał przekształcić ośrodek w szpital covidowy. Wydano na to 2 mln złotych, ale po protestach lekarzy wojewoda Adrian Czubak ostatecznie wycofał się ze swojej decyzji. Teraz instalacja się przyda do leczenia i rehabilitacji chorych.

Obecnie ortopedzi z OCR nie zgłaszają protestów. Po pierwsze dlatego, że do Korfantowa nie będą przyjmowani chorzy w ostrej fazie zakażenia, a poza tym lekarzy z OCR wspierać będą lekarze specjaliści z pełnym przygotowaniem do opieki nad chorymi na COVID-19.

Opracowany przez NFZ program rehabilitacji pocovidowej obejmuje m.in.: kinezyterapię ze szczególnym uwzględnieniem treningu wytrzymałościowego, ćwiczeń oddechowych i ogólnousprawniających, masaże i fizykoterapię.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska