Opolskie ciężarówki jeżdżą na oleju opałowym

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Celnicy w ciągu kilku minut są w stanie stwierdzić, jakim paliwem zasilany jest silnik samochodu. Jeśli próbka zabarwi się na czerwono, oznacza to, że olejem opałowym.
Celnicy w ciągu kilku minut są w stanie stwierdzić, jakim paliwem zasilany jest silnik samochodu. Jeśli próbka zabarwi się na czerwono, oznacza to, że olejem opałowym. Izba celna/Opole
Coraz częściej celnicy kontrolujący samochody ciężarowe znajdują w bakach olej... opałowy. Kierowcy ryzykują, bo na jednym tankowaniu mogą zaoszczędzić nawet tysiąc złotych.

Kierowcy jeżdżący na oleju opałowym stosują coraz wymyślniejsze sztuczki, by nie wpaść podczas kontroli - przyznaje Agnieszka Skowron z Izby Celnej w Opolu.

Na przykład zabezpieczają wlewy zbiorników paliwa specjalnymi sitkami, by celnicy mieli utrudniony dostęp do nich. Tak było między innymi podczas kontroli ciężarowego DAF-a na jednej z dróg w powiecie strzeleckim. - Kierowca twierdził, że sitka mają uniemożliwić kradzież paliwa - opowiada Agnieszka Skowron.

Celnicy nie dali wiary tym tłumaczeniom, sforsowali zabezpieczenie i pobrali ze zbiornika próbkę. Okazało się, że silnik DAF-a napędzany jest olejem opałowym.

- Łącznie w ciężarówce znajdowało się 700 litrów oleju służącego nie do samochodów, ale do ogrzewania domów - kontynuuje Agnieszka Skowron.
Kierowca, który tak próbował zaoszczędzić na kosztach paliwa, jeszcze stracił. Został bowiem ukarany mandatem w wysokości 3300 zł.

- Bo wykorzystywanie oleju opałowego w sposób niezgodny z przeznaczeniem jest zabronione - przypomina Cezary Nowacki z Izby Celnej w Opolu. - Grozi za to grzywna, a nawet kara do 2 lat więzienia. Taka kara grozi nawet osobie, która nie jest właścicielem samochodu, a tylko nim kieruje.

Kierowcy jeżdżą na oleju opałowym, bo jest tańszy od oleju napędowego. Litr tego pierwszego kosztuje około 3,60 złotych, napędowego o ponad złotówkę więcej. Tylko na jednym tankowaniu samochodu ciężarowego można więc zaoszczędzić nawet 1000 zł. Wszystko rozbija się o podatek akcyzowy. Tysiąc litrów oleju napędowego obłożone jest akcyzą w wysokości 1171 zł, a oleju opałowego - tylko od 64 do 232 zł (w zależności od tego, czy jest ciężki czy lekki).

- Do tego olej opałowy nie jest obciążony opłatą paliwową, a dla napędowego wynosi ona 288 zł - mówi Jakub Bogucki z firmy e-petrol.pl.

Sprawdzenie na drodze przez celników, co jest w baku samochodu, zajmuje tylko kilka minut. Pobierają oni nie więcej niż pół litra paliwa, robią tzw. próbę kwasową i wszystko jest jasne. - Jeśli płyn zabarwi się na czerwono, to sygnał, że w zbiorniku paliwa jest olej opałowy - tłumaczy Agnieszka Skowron.

FLESZ: Polacy żyją krócej. Co nas zabija?

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 20

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

j
jugi

Eurodorex zdecydowanie najlepszy. Nie zamieniłbym go na inny.

g
gerti

Każdy orze jak może. Ja na szczęście mam swój zbiornik na olej napędowy i regularnie mam dostawy z Eurodorexu. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie.

 

A
Adam G

Nie powiem, dość oryginalny pomysł, ale nie wiem czy zdecydowałbym się na ten krok. Jestem z tych, którzy wolą mieć wszystko sprawdzone. Chcąc oszczędzić, wolałem zainwestować we własny zbiornik paliwa z Eurodorexu, ale mieć gwarancję dobrej jakosci oleju NAPĘDOWEGO. Przynajmniej nie jeżdżę w niepewności, czy następnym razem odpali mi silnik.

u
u1n6b5o3

Czegoś tu nie rozumiem! Jeżeli ciężarówka jest moja, mój olej (opałowy!), to g... obchodzi celników i kogokolwiek innego, na czym jeżdżę! To tylko i wyłącznie moja sprawa. Następna okazja, żeby dowalić obywatelowi, który szuka sposobu, aby nie dać się skubać władzuchnie, bo żyje na granicy wypłacalności. Wisi mi ekstra opodatkowanie używek typu papierosy, wóda, bo nie są to artykuły pierwszej potrzeby. Nie są konieczne do przeżycia. Ale samochód (taki czy inny) w firmie nie jest luksusową zabawką właścicieli. Jest takim samym narzędziem pracy, jak każde inne, niezbędnym, aby wywiązywać się z podjętych wobec klientów zobowiązań. I jest to ryzyko tylko i wyłącznie właściciela, na czym on chce, a może - może jeździć...

Draństwo, jakiego świat nie widział!

Jak zwrócisz się do Urzędu Skarbowego z prośbą o rozłożenie zapłaty podatku na raty, bo twój klient upadł i nie zapłacił faktur, to usłyszysz, że "masz obowiązek minimalizowania ryzyka" sprawdzając klienta przed zawarciem umowy i minimalizacji kosztów własnych... Ale jak usiłujesz robić to w racjonalny, możliwy i dostępny sposób, to robią z ciebie złodzieja: "narażasz budżet państwa na straty..." Zawieś lepiej firmę na kołku i zdaj się na łaskę i niełaskę "opiekuńczego" państwa, zarejestrój jako bezrobotny... Jego przedstawieciele zrobią wszystko, żebyś się już nie podniósł z tego upodlenia. Albo lepiej: nie zrobią w rzeczywistości nic, oprócz jakichś działań pozorowanych, aby umożliwić ci normalną pracę.

Państwo człowiekowi wilkiem!

 

E
Eurofighter
W dniu 10.02.2015 o 21:55, Gość napisał:

A jak to sprawdzosz wsadzosz palec do tanku i powonchosz albo polizesz bo tys je expert lod wszystkygo i na kozdyj sprawie se znosz jak zodyn inkszy!

Juz zech to kedys tu na Forum NTO napisol! Nierobia (niebadom) tego som.

G
Gość
W dniu 10.02.2015 o 21:27, Eurofighter napisał:

Ja ty wiys...!Wiella zwos wiy jak to leci, bo jezdzom, robiom tam kajs i wszysko wiedzom??? Co ty myslis, ze jo jak widza, ze Shell etc. to zaro wierza na slepo?! Jo sprawdziol zech to co zech chciol i wiym co tankuja! I nierob sie taki przemondrzaly bo jezdzis kajs tam i psinco dalyj wiys!!!

A jak to sprawdzosz wsadzosz palec do tanku i powonchosz albo polizesz bo tys je expert lod wszystkygo i na kozdyj sprawie se znosz jak zodyn inkszy!

E
Eurofighter
W dniu 10.02.2015 o 19:45, Gość napisał:

Ja Ja mondralo! ze twojym schelem abo arallem bys byl kiedys kierowcom cysterny wozoncej paliwa to bys wiedziol ze wszystkie jezdzom do tygo samygo miejsca pod blachowniom  obojyntnie ze jakyj firmy som i co tam za dziwadla na beczkach majom naszkryflano to lejom ze tych samych zbiornikow a heicol to se robi ze tygo samygo ON jyno trocha farby dodadzom i spuszczom ze cysterny kolejowej do innygo becheltra tyle prowda.Jo wozam paliwa to wiam jak to leci.

 

Ja ty wiys...!

Wiella zwos wiy jak to leci, bo jezdzom, robiom tam kajs i wszysko wiedzom??? Co ty myslis, ze jo jak widza, ze Shell etc. to zaro wierza na slepo?! Jo sprawdziol zech to co zech chciol i wiym co tankuja! I nierob sie taki przemondrzaly bo jezdzis kajs tam i psinco dalyj wiys!!!

G
Gość
W dniu 10.02.2015 o 19:28, Eurofighter napisał:

Ty Lebrze/lebrowato Babo! Co ty wiys na tym Tymat Paliw??? Jo by w Zyciu do mojygo Traktora, Auta usw. nie nalol nawet Paliwa z Tankstelle z Orlen, a co dopiyro Heizöl!

Ja Ja mondralo! ze twojym schelem abo arallem bys byl kiedys kierowcom cysterny wozoncej paliwa to bys wiedziol ze wszystkie jezdzom do tygo samygo miejsca pod blachowniom  obojyntnie ze jakyj firmy som i co tam za dziwadla na beczkach majom naszkryflano to lejom ze tych samych zbiornikow a heicol to se robi ze tygo samygo ON jyno trocha farby dodadzom i spuszczom ze cysterny kolejowej do innygo becheltra tyle prowda.Jo wozam paliwa to wiam jak to leci.

r
rolnik
W dniu 09.02.2015 o 12:36, ją napisał:

Dowalić takiemu kierowcy czy rolnikowi karę minimum 50000 zł, żeby zmądrzał, a jeśli nie zapłaci w ciągu tygodnia , to zabrać ciągnik. Proste. Bo rolnikom też już się w dupach przewraca

Wdupie i nie tylko to się chyba tobie już przewruciło bezmuzgowy deb***u!Wnowoczesnym ciągniku żaden rolnik sobie nie pozwoli na lanie oranżady!A drugie każdy orze jak może,jak państwo okrada obywatela to dobrze,tak?Obyś zdechł z głodu zasrańcu.

R
Rafal

Jezeli sitko bylo fabrycznie zalozone przeciw kradziezy paliwa, a w samochodzie bylaby normalna ropa a nie barszczyk to powinni prosto do serwisu DAF po  nowy zbiornik na rachunek krokodyli jechac.

j
janek
W dniu 09.02.2015 o 12:26, Żuraw napisał:

Jeżeli firma transportowa kupi olej napedowy, to dostaje zwrot 23 % VAT, a pozostałą kwotę netto wrzuca koszty, przez co płacony podatek jest mniejszy o 19 czy 18 % (zależy od sposobu rozliczania) ceny paliwa. Jeżeli kupi opał, to nic z tego - nie jest to koszt uzyskania przychodu. Czyli takie coś się po prostu nie opłaca. Chyba, że jakaś superstacja sprzedaje opał wystawiając fakturę na napęd, ale to wtedy zarabia pompiarz a nie przewoźnik (chyba że działają w porozumieniu, ale to inny temat). Owszem, może też robić to na lewo kierowca, ale i tak musi mieć fakturę, tyle że lewą.Ma to sens dla samochodu niefirmowego, ale to jest albo prywatna osobówka albo ciągnik czy maszyna rolnicza, tu zaś rolnicy dostają zwrot VAT.I niewiele jest samochodów, o pojemności zbiornika 1000 l, bo tylko przy takim te oszczędności wyniosą tysiąc.

Dokładnie, odliczając podatki z normalnej ropy nie opłaca się żaden olej opałowy, te czasy juz minęły.

G
Gość
W dniu 09.02.2015 o 12:36, ją napisał:

Dowalić takiemu kierowcy czy rolnikowi karę minimum 50000 zł, żeby zmądrzał, a jeśli nie zapłaci w ciągu tygodnia , to zabrać ciągnik. Proste. Bo rolnikom też już się w dupach przewraca

jestes od tego slynnego komrnika w sprawie traktorow ........

G
Gość

Panie Draguła. Czy ten Daf co pod Strzelcami to miał rejestrację opolską ? Wie pan to napewno ?

Ile bylo tych opolskich cieżarówek ? Jedna i nie wiadomo czy opolska? Z jednego się nie uogólnia.

No i co z tym traktorem na zdjęciu ? To już lepiej żeby na zdjęciu był sam p. Draguła.Widzi pan problem o d... strony. Państwo bieże wiecej akcyzy niż szejk za surowiec ale jakoś nie umie kilometrowego wieżowca z tego zbudować

M
Mirek

a co z olejem przepracowanym odpadowym, który jest wykorzystywany do ogrzewania, jako odpad powinien być utylizowany a wykorzystwany jest do grzania w piecu i tu izba celna razem z ochroną środowiska powinny szukać, prawie każdy warsztat samochodowy grzeje olejem smarowym.

M
M

Panie autor

A gddzie poza tytulem mozemy wyczytac ze "OPOLSKIE " ciezarowki jezdza na zakazanym paliwie ??

Na miejscu wlascicieli firm przewozowych z opolszczyzny pozwal bym Pana i NTO o szkalowanie .

Inna sprawa ze teraz wychodzi jacy "pazerni sa przewoznicy polscy na placach osczedzaja (co bylo widac po protescie w sprawie 8 euro dla kierowcow )placa podstawowa minimalna pensje na paliwie tez ostrzedzaja na czasie jazdy tez oklamuja .Laduja ponad norme rozjezdzajac drogi

Byle tylko zarobic

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3