Opolskie dla młodzieży. Samorząd województwa wspiera finansowo pomysły młodych mieszkańców regionu

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
UMWO
Cztery grupy opolskiej młodzieży dostały po 4 tysiące złotych na realizację sportowych pomysłów. To pierwsze umowy podpisane przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego w ramach programu "Opolskie dla młodzieży".

- „Opolskie dla młodzieży” to odpowiedź na potencjał, jaki drzemie w młodych ludziach w wieku 16-26 lat. Wcześniej po pieniądze na różne inicjatywy zgłaszały się do nas organizacje i kluby. Nowy program to pierwsze tego typu przedsięwzięcie na Opolszczyźnie adresowane wprost młodzieży - mówi Zbigniew Kubalańca, wicemarszałek województwa opolskiego. - Nieformalne grupy młodzieżowe chcieliśmy zaangażować w działania sportowe, na rzecz ochrony środowiska, kultury, ochotniczych straży pożarnych. Wyłoniliśmy operatów, którzy za nich zbierają faktury i ich rozliczają. Duże zainteresowanie tą formą to ważny sygnał, aby wspierać małe aktywne grupy – podkreśla wicemarszałek.

- Inicjatywy mają miejsce w całym województwie, a zakres dyscyplin jest bardzo szeroki. To m.in. siatkonoga, piłka nożna dziewcząt czy bilard. Każdy z 27 projektów, które do nas do tej pory wpłynęły, jest inny – mówi Gerard Halama, prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia LZS w Opolu

Pakosławice znane są z rozwijania piłkarskich pasji, prężnie działa tam również sekcja bilardu.

– W ramach naszych dwóch projektów chcemy zorganizować I mistrzostwa województwa w bilardzie oraz piłkarski „Piknik sportowy z Orłem”. Jesteśmy pierwszym w województwie profesjonalnym szkolnym klubem bilardowym. Mamy już sukcesy, w przeszłości nasi zawodnicy zdobywali m.in. mistrzostwa Europy. Chcemy odbudować nasz klub – mówi Adam Raczyński, wójt Pakosławic, opiekun projektów.

Młodzież z Mechnic swoim projektem chce uczcić pamięć zmarłego nauczyciela.

– Pieniądze wykorzystamy na organizację „Memoriału Krystiana Iwańskiego”. To nasz nauczyciel, dyrektor szkoły, tragicznie zmarły przed rokiem. Chcemy uczcić jego pamięć - zapowiadają Karolina Liszka i Klaudia Seifert. Obie dziewczyny bardzo aktywnie działają w miejscowym LZS-ie.

W Dziergowicach bardzo popularna jest siatkonoga. – Brakuje nam sprzętu. Do tej pory ustawialiśmy dwa pachołki, siatka powstawała z bandaży. Teraz kupimy sprzęt z prawdziwego zdarzenia z możliwością ustawianie linii i regulacją wysokości siatki – planują Adam Wróbel i Piotr Makowiak z LZS Odrzanka Dziergowice.

Młodzież nadal może starać się o pieniądze z programu. Nabór wniosków trwa. Wsparcie ma być udzielone 120 inicjatywom.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska