Opolskie dostanie 50,2 mln euro z Europejskiego Funduszu Rolnego

Redakcja
Opolskie dostanie 50,2 mln euro z Europejskiego Funduszu RolnegoNa pieniądze z PROW mogą liczyć lokalne grupy działania, m.in. LGD „Kraina św. Anny”, która od kilku lat wspiera odtwarzanie historycznych alei czereśniowych w powiatach strzeleckim i krapkowickim.
Opolskie dostanie 50,2 mln euro z Europejskiego Funduszu RolnegoNa pieniądze z PROW mogą liczyć lokalne grupy działania, m.in. LGD „Kraina św. Anny”, która od kilku lat wspiera odtwarzanie historycznych alei czereśniowych w powiatach strzeleckim i krapkowickim. Radek Dimitrow
Pieniądze te wykorzystane będą w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, który jest podstawowym instrumentem finansowym do przeprowadzania zmian strukturalnych i inwestycyjnych na obszarach wiejskich. Zgodnie z umową podpisaną w maju przez Andrzeja Grossa, prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, oraz wicemarszałków województwa Antoniego Konopkę i Romana Kolka, w latach 2014–20 za realizację zadań w dziedzinie przesiębiorczości, które poprzednio były w gestii agencji, odpowiedzialny będzie teraz samorząd Opolszczyzny.

- To bardzo istotna zmiana, która powinna ułatwić wszystkim beneficjentom PROW-u skorzystanie z tego wsparcia - ocenia Antoni Konopka. - W poprzednim okresie finansowania ARiMR odrzuciła niestety większość wniosków składanych przez opolskie lokalne grupy działania dotyczących np. tworzenia i rozwoju mikroprzedsiębiorstw. W konsekwencji ponad 12,5 miliona zł z poprzedniego PROW-u musieliśmy przeznaczyć na inne cele. Teraz wnioski przyjmowane będą i oceniane przez samorząd, co pozwoli w porę na wykrycie i poprawienie ewentualnych błędów i nieścisłości.

W latach 2014–2020 do samorządu należeć będzie m.in. przyjmowanie i rejestrowanie wniosków o przyznanie pomocy oraz płatność, przeprowadzanie kontroli administracyjnych, zawieranie i zmiana umów, na podstawie których przyznawana jest pomoc, oraz informowanie o odmowie jej przyznania, a także przeprowadzanie kontroli czy zatwierdzanie płatności na rzecz beneficjentów.

Samorząd województwa opolskiego odpowiadać będzie za wdrażanie w ramach PROW 2014–2020 następujących zadań: scalanie gruntów rolnych, podstawowe usługi i odnowa wsi (drogi lokalne, gospodarka wodno-ściekowa, targowiska, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze wsi) oraz wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, na którą przeznaczono 23 mln euro. W jej ramach przewidziano m.in. pieniądze na wparcie przygotowawcze, czyli finansowanie lokalnych grup działania, dopóki nie przedstawią one do akceptacji przez samorząd nowych lokalnych strategii.

- Na Opolszczyźnie działa obecnie 12 takich grup - informuje Andrzej Janas, zastępca dyrektora departamentu programów rozwoju obszarów wiejskich UMWO. - Strategie będą podstawą do wnioskowania o pieniądze na realizację wszelkich inicjatyw na obszarach ich działania. A w nowym rozdaniu przynajmniej połowa z kwot, o jakie będą się starać, musi być powiązana z zachowaniem lub tworzeniem nowych miejsc pracy.

Praktyczna realizacja PROW 2014–2020 możliwa będzie dopiero po przyjęciu przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi odpowiednich procedur. - Nabór wniosków rozpoczniemy, gdy tylko ministerstwo opracuje nowe zasady przyznawania pomocy - informuje Tomasz Karaczyn, pełniący obowiązki dyrektora departamentu programów rozwoju obszarów wiejskich UMWO.

Krzysztof Świderski

 

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie