Opolskie Ekoforum. Atmoterm powołał radę naukową

Edyta Hanszke [email protected]
Publikacja będzie dotyczyć problemów ochrony środowiska na Opolszczyźnie do 2020 r.
Publikacja będzie dotyczyć problemów ochrony środowiska na Opolszczyźnie do 2020 r.
Naukowcy i biznesmeni mają wspólnie przygotować publikację na temat problemów ochrony środowiska na Opolszczyźnie. To jeden z efektów projektu realizowanego przez opolską firmę Atmoterm.

To firma z branży ochrony środowiska, która realizuje projekt „Opolskie Ekoforum”, dofinansowany z Unii Europejskiej. W czerwcu w ramach projektu powołano radę naukową (zasiedli w niej przedstawiciele uczelni i instytutów oraz przedsiębiorstw z Opolszczyzny).

- Celem głównym projektu jest utworzenie sieci współpracy i wymiany informacji między przedstawicielami sfery nauki a przedstawicielami sfery biznesu z województwa opolskiego, przede wszystkim w zakresie ochrony środowiska - mówi dr Wojciech Rogala, prokurent w Atmoterm.

- A rolą rady jest wyłonienie tematów problemowych, których omówieniem moglibyśmy się zająć na seminariach naukowych, organizowanych w ramach projektu - dodaje.

Skład rady naukowej

Zwieńczeniem projektu będzie publikacja. Rada naukowa ustaliła, że jej tematyka dotyczyć będzie problemów ochrony środowiska na Opolszczyźnie do 2020 r.

Dr Rogala ma nadzieję, że dzięki pracy rady naukowej publikacja ta będzie bardziej wartościowa, bo artykuły, które w niej zostaną umieszczone będą starannie dobrane i zostaną zrecenzowane.

Firma jest na półmetku realizacji projektu. Na zakończenie oprócz publikacji zaplanowano konferencję, na którą zaproszeni zostaną przedstawiciele środowisk naukowych, biznesu oraz władz regionu i miasta.

 

Opinia dr. inż. Norberta Szmolke z Politechniki Opolskiej.

Jeden z członków rady, Bartosz Waleska z ORLEN Centrum Serwisowe Sp. z o.o. mówi, że dzięki uczestnictwie w projekcie, spółka, dobrze znana w kraju, chce mieć znaczący wpływ na rozwój regionu.

Działalność firmy w Opolu sięga wczesnych lat powojennych. Od tego czasu dynamicznie się rozwija, pamiętając jednak o swoich korzeniach. Tematyka ochrony środowiska jest dla nas bardzo istotna - mówi Waleska.

- Dotychczas nie podejmowaliśmy bezpośredniej współpracy z naukowcami z ośrodków akademickich, ale nowe technologie, również w zakresie ochrony środowiska budzą nasze zainteresowanie. Udział w EkoForum pozwala nam na wymianę myśli i spostrzeżeń z innymi uczestnikami, co może w przyszłości zaowocować współpracą biznesu i nauki – stanowi to główny cel projektu - dodaje.

Dr inż. Wojciech Kalinowski, zastępca dyrektora opolskiego Oddziału Inżynierii Materiałowej, Procesowej i Środowiska Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, żałuje, że pieniądze z projektów unijnych nie mogą służyć rozwiązywaniu konkretnych problemów przedsiębiorstw, bo wówczas traktowane jest to jak pomoc publiczna.

- Współpraca biznesu i nauki dotyczy głównie małych i średnich przedsiębiorstw, bo duże mają pieniądze na prowadzenie własnych badań i bywa, że przepisy je do tego zmuszają - tłumaczy dr inż. Wojciech Kalinowski. - Mniejszych zwykle na badania nie stać.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska