Opolskie firmy modernizują piec w Górażdżach Cement

Edyta Hanszke
Prezes Andrzej Balcerek (z prawej) na tle cementowni.
Prezes Andrzej Balcerek (z prawej) na tle cementowni.
Sześćset ludzi pracuje przy modernizacji drugiego pieca w Górażdże Cement w Choruli. To drugie tyle, ile na co dzień jest zatrudnionych w cementowni łącznie z administracją.

Główni wykonawcy to firmy z Krakowa, Zabrza i Wrocławia, ale wielu podwykonawców jest z Opolszczyzny, m.in. Polbau z Przywór, Wakro ze Zdzieszowic, ZUE Opole, Kaja ze Strzelec Opolskich, Instal - Akme z Krapkowic czy Elektrobudowa Opole. 

- Przy ich wyborze nie kierowaliśmy się regionalnymi sentymentami - podkreśla Andrzej Balcerek, prezes Górażdże Cement. - Liczyła sie rzetelność firmy, dobra jakość, terminowe wykonanie prac i oczywiście cena, choć ten ostatni element nie był najważniejszy.

Górażdże postawiły wykonawcom warunek, że cement użyty do budowy ma pochodzić z górażdżańskich betoniarni - to wg. fimy gwarancja jakości.  

Wartość inwestycji (modernizacji drugiego pieca i budowy czwartego młynu cementu) to 500 mln zł.

- Właściciel zdecydował, że za lata 2010 - 2012 nie będzie wypłacać dywidendy albo wypłaci minimalną, a zyski zainwestuje w zakład - wyjaśnia prezes Balcerek.

Piec o długości 90 metrów jest już zmontowany z kilkunastu stalowych pierścieni o średnicy ok. 6 m.

Piec przypomina długi walec, do którego z jednej strony podłączone są podajniki zmielonego margla, klinkieru oraz paliwo z drugiej chłodnik rusztowy do schładzania gorącego - 600 - 700 stopni Celsjusza - klinkieru.

Przez najbliższe dwa tygodnie elementy zostaną połączone spawami, a potem wyłożone w środku materiałem ogniotrwałym, bowiem temperatura w takim piecu sięga 2000 stopni Celsjusza. Niezabezpieczona stal rozpłynęłaby się po jego uruchomieniu.

Rozruch zaplanowano na początek kwietnia, a produkcja klinkieru pełną pparą powinna ruszyć w lipcu.

Zobacz wideo »

Po modernizacji będzie można w nim wypalać 6 tys. ton klinkieru na dobę, podczas gdy dotychczas 3,4 tys. ton. Jest on też przystosowany do spalania paliw alternatywnych: starych opony rozdrobnionej gumy, tworzyw sztucznych, tekstyliów, papieru i drewna oraz osadów ściekowych.

Nawet 70% paliwa będzie mogło pochodzić z  tych materiałów.

Zobacz: Cementowania Górażdże pali oponami w piecu i film o tym  

- W 2010 r. w Polsce zużycie cementu wynosiło 15,4 mln ton, z czego co czwarta tona powstała u nas. Jeśli Polska będzie się rozwijać, to zapotrzebowanie powinno wzrosnąć do 20 mln ton. Modernizacja pieca i budowa młyna pozwoli nam na produkowanie ok. 5 mln ton rocznie - wyjaśnia prezes Andrzej Balcerek.

Inwestycja oznacza też zwiększenie miejsc pracy o kilkanaście w górażdżańskiej kopalni margla w Folwarku.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska