- Ekonomia społeczna to bardzo ważna dziedzina funkcjonowania naszego państwa. Przez dziesięciolecia była pomijana i dopiero w roku ubiegłym Sejm przyjął uchwałę, która prawnie stworzyła te zagadnienie – mówi wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
W Polsce za przedsiębiorstwa społeczne uznaje się te podmioty, które nie dążą do maksymalizacji zysku, a ich działalność ekonomiczna prowadzona jest w celach społecznych, do których należą m.in. aktywizacja zawodowa osób z niepełnosprawnościami, długotrwale bezrobotnych, wychodzących z bezdomności i innych osób zagrożonych wykluczeniem.
Anita Czerwińska, wiceminister rodziny i polityki społecznej na konferencji w Opolu podkreślała rolę, jaką pełnią te firmy w naszym społeczeństwie.
- Zachęcamy podmioty o ubieganie się o taki status, ponieważ ustawa przewiduje szereg korzyści. Do tej pory mamy 100 takich przedsiębiorstw społecznych w całym kraju, a na Opolszczyźnie 6, z kolei 4 kolejne czekają na rozpatrzenie wniosków- tłumaczy wiceminister Anita Czerwińska.
Podmioty, które uzyskają status przedsiębiorstwa społecznego, będą mogły skorzystać m.in. z dofinansowania składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i chorobowe od wynagrodzeń pracowników zagrożonych wykluczeniem społecznym, dofinansowania na utworzenie stanowiska pracy oraz finansowanie kosztów wynagrodzenia czy zwolnienia ze składki na PFRON.
Wiceminister: Skala działania Fundacji DOM jest imponująca
- Procedura uzyskania statusu jest maksymalnie uproszczona – podkreśla Anita Czerwińska.
Zwraca także uwagę, że pomimo burzliwych debat w polskim parlamencie, akurat kwestia ustawy o przedsiębiorstwach społecznych zjednoczyła posłów, którzy zgodnie przyznawali, że taka ustawa jest nam po prostu pilnie potrzebna.
Pierwszy na terenie Opolszczyzny status przedsiębiorstwa społecznego otrzymała Fundacja Dom Rodzinnej Rehabilitacji Dzieci z Porażeniem Mózgowym, która pomaga od 1991 r. osobom niepełnosprawnym: dzieciom, młodzieży, dorosłym w zakresie diagnozy, leczenia i rehabilitacji. Wiceminister Alina Czerwińska wręczyła w poniedziałek (27 lutego) przedstawicielom fundacji certyfikat potwierdzający jej społeczny status.
- Skala działania Fundacji DOM jest imponująca. Od początku swojej działalności pomogli już rzeszy ludzi, szczególnie dzieciom z porażeniem mózgowym, wspierając ich na każdym etapie życia i przeprowadzając przez kolejne trudności w drodze do samodzielności – dodaje wiceminister Czerwińska.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?