Opolskie firmy pełne optymizmu. Badanie Politechniki Opolskiej

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
IAC Opole to jedna z opolskich firm, która zwiększa zatrudnienie. W tym tygodniu oficjalnie otworzyła zakład.
IAC Opole to jedna z opolskich firm, która zwiększa zatrudnienie. W tym tygodniu oficjalnie otworzyła zakład. Fot. edyta hanszke
Ponad połowa badanych twierdzi, że ich sytuacja finansowa była lepsza rok do roku. Tyle samo szacuje, że będzie jeszcze lepiej, a ok. 43 proc. planowało zwiększyć zatrudnienie.

Badania optymizmu wśród opolskich przedsiębiorców prowadzili studenci Politechniki Opolskiej. Przepytali 482 firmy z różnych branż: usługodawców (30,71 proc. ankietowanych), przedsiębiorców zajmujących się handlem (ponad 16 proc.), z branży budowlanej oraz przemysłu i produkcji (po około 14 proc.), rolników i leśników, z turystyki i gastronomii (niespełna 10 proc.), prowadzących działalność finansową i ubezpieczeniową, na rynku nieruchomości (około 4 proc.).

- Nie pytaliśmy o twarde dane finansowe, ale o poczucie optymizmu biznesowego. Niektórzy uważają, że jest ono niemierzalne, ale wszyscy wiedzą, że jest coś takiego jak intuicja w biznesie, która czasami, wbrew twardym danym ekonomicznym , przynosi wymierne korzyści finansowe - wyjaśnia dr inż. Piotr Bębenek, opiekun zespołu, który realizował to badanie.

Znaleźli się w nim: Agnieszka Lazik, Sandra Rochr, Kamil Janik, Patryk Maciejewski i Piotr Marynowicz. Pytali oni przedsiębiorców o porównanie kondycji ich firm w latach 2016 do 2015 i perspektywy na 2017 rok.
Z badań wynika m.in., że ponad połowa firm określiła, że ich sytuacja finansowa rok do roku się poprawiła, a u 34 proc. pozostała na tym samym poziomie. 60 proc. firm odnotowało większy popyt na ich usługi/towary. 65 proc. planowało inwestycje w br., z czego np. w branży produkcja i przemysł aż 55 na 67 firm. 206 firm zadeklarowało zwiększenie zatrudnienia w br., 28 - zmniejszenie, a 248 - bez zmian. Ponad połowa firm uważała, że ich sytuacja finansowa w 2017 r. poprawi się, a ponad 9 proc., że będzie gorsza.

- Z badań wynika też, że firmy planowały inwestycje, ale opierając się na kapitale własnym, a nie kredytach, co jest bezpieczniejsze, ale ogranicza dynamikę rozwoju - komentuje dr inż. Piotr Bębenek, który zapowiada kontynuację badań w ramach koła naukowego i porównanie ich z danymi zbieranymi przez GUS.

Roland Wrzeciono, dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki (partner badań) komentuje, że wyniki świadczą o tym, iż opolska gospodarka rozwija się, a funkcjonujące w niej firmy planują dalszy rozwój i zdobywają nowe rynki. - Mam nadzieję, że znaczna część z 65 proc. badanych, którzy zapowiadali inwestycje, zainteresuje się naszymi dotacjami czy preferencyjnymi pożyczkami unijnymi - dodaje.

OCRG w ocenie badanych okazało się instytucją otoczenia biznesu cieszącą się ich największym zaufaniem (wskazała je ponad połowa).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska