Opolskie stowarzyszenie realizuje autorski program, w ramach którego firmy - mecenasi pomagają dzieciom i dorosłym w ich usprawnianiu.

Maja ma 3 latka. Roześmiana, wygadana, dociekliwa, na obsłudze telefonu komórkowego zna się lepiej niż niejeden dorosły. Prawdziwy mały skarb.

Dziewczynka urodziła się z przepukliną mózgowo-rdzeniową. Ma dysplazję biodra (porusza się raczkując, a żeby chodzić, potrzebuje ortez) i szereg innych schorzeń.

Biodro ma zostać zoperowane z refundowaniem NFZ pod koniec 2019 r. - Wtedy Maja będzie miała ponad 6 lat i prawdopodobnie rozsypane biodro, nie wiem, czy nadające się jeszcze do operacji, nie wspominając o straconym czasie na zajęcie się innymi jej problemami zdrowotnymi- mówi Ewelina Kowalska, mama Mai.

Termin płatnej operacji dziewczynka ma 6 listopada br. Na zabieg i rehabilitację potrzeba około 60 tys. zł. Na platformie siepomaga trwa zbiórka pieniędzy na ten cel (www.siepomaga.pl/maja-kowalska).

Od 2,5 roku Maja jest podopieczną Opolskiego Stowarzyszenia Rehabilitacji Neurologicznej i Funkcjonalnej.

- Jest też jedną z uczestniczek naszego autorskiego programu mecenatu firm, w ramach którego przedsiębiorstwa przekazują nam darowizny, a my przeznaczamy je na rehabilitację - mówi Małgorzata Bilińska, prezes stowarzyszenia.

- W tym roku skorzysta z tego 20 dzieci i dorosłych, a darczyńcą jest firma Max Bau. Trzy inne firmy Izobud, Global Colors i Damen Shipyards w ramach mecenatu finansują rehabilitację domową naszej podopiecznej ze Zdzieszowic - wyjaśnia Małgorzata Bilińska i zachęca kolejne przedsiębiorstwa do włączenia się w mecenat.