Opolskie FIT. Odchudzanie zaczyna się w naszej głowie

Anna Konopka
Anna Konopka
Dr hab. n. med. Michał Holecki.
Dr hab. n. med. Michał Holecki. Anna Konopka
"Otyłość dla początkujących - co powinniśmy wiedzieć?" to tytuł spotkania, podczas którego wykład wygłosił dr hab. n. med. Michał Holecki.

Opolskie FIT to cykl wykładów poświęcony zasadom zdrowego żywienia i aktywnego stylu życia. Zajęcia prowadzą eksperci i profilaktycy zajmujący się tą tematyką na co dzień.

Dziś w Filharmonii Opolskiej opolanie mieli okazję wysłuchać wykładu nt. leczenia otyłości.

- W Polsce 30% procent kobiet i mężczyzn cierpi na otyłość, a problem pojawia się już u co piątego dziecka. Statystyki są alarmujące - mówił dr hab. n. med. Michał Holecki z Kliniki Chorób Wewnętrznych i Metabolicznych SUM w Katowicach. - Na początek trzeba zrozumieć, że odchudzanie zaczyna się w głowie i to nie sprawa na 2-3 miesiące czy 2-3 lata, a do końca życia. Kuracja odchudzająca polega na trwałej zmianie naszych nawyków żywieniowych - dodaje.

Specjalista obalał wszelkiego typu diety cud, odchudzanie rozmaitymi specyfikami, ziołami i tabletkami.

- Receptą na mądre odchudzanie jest stopniowa i konsekwentna redukcja masy ciała. Nasze cele muszą być łatwe i realne, by po ich osiągnięciu mieć motywację na kolejne działania - tłumaczył dr Holecki. - Nie można przy tym zapominać o aktywności fizycznej. Jakikolwiek ruch jest lepszy od żadnego. Zadanie jest utrudnione, bo żyjemy w czasach komputera, komórki, samochodu i siedzącej pracy - wyliczał.

Prelegent podkreślał, że wśród głównych przyczyny braku utraty wagi są: nieprzestrzeganie diety, nieprawidłowa ocena kaloryczna posiłków, niska aktywność fizyczna i złe nawyki żywieniowe całej rodziny.

- To nieprawda, że za otyłość odpowiedzialne są geny. To bardzo niewielki odsetek przypadków. Oczywiście na większy apetyt wpływają też niektóre leki - informował specjalista.

- Decydując się na odchudzanie warto być pod opieką lekarza, który uświadomi nam przyczynę otyłości, ustali z nami rozsądne wytyczne żywieniowe, spojrzy na pacjenta także pod kątem schorzeń towarzyszących, np. cukrzycy czy nadciśnienia. Leczenie trzeba monitorować, a w walce z otyłością nie obędzie się bez wsparcia rodziny - mówił dr Holecki.

Opolskie FIT to akcja organizowana z inicjatywy Fundacji Górażdże - Aktywni w Regionie przy współpracy z Nową Trybuną Opolską.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska