Opolskie gminy fundują ubogim żywnościowe paczki

Mirela Mazurkiewicz
Mirela Mazurkiewicz
Żywność dociera teraz do najuboższych w ramach wieloletniego programu pomocowego obliczonego na lata 2014-2012.
Żywność dociera teraz do najuboższych w ramach wieloletniego programu pomocowego obliczonego na lata 2014-2012. Paweł Relikowski
Samorządy, biorące udział w programie, rozdają żywność najbardziej potrzebującym. Pomoc trafia między innymi do emerytów, którym trudno związać koniec z końcem.

Gmina Łubniany założyła, że wsparciem objętych zostanie blisko 400 osób. Szybko okazało się, że z wypełnieniem tych miejsc nie ma najmniejszego problemu.

- Zainteresowanie jest bardzo dużo, ale chętni nadal mogą się do nas zgłaszać - mówi Joanna Kurek, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łubnianach. - To nie pierwsza forma pomocy żywnościowej jaką oferujemy, ale i tak liczba chętnych nas zaskoczyła. Głównie korzystają z niej osoby starsze, które maja niewielkie emerytury i muszą włożyć naprawdę sporo wysiłku, żeby załatać budżet domowy. Artykuły żywnościowe, które dostają są dla nich sporym odciążeniem.

Program jest finansowany z pieniędzy Unii Europejskiej i z budżetu państwa. W Łubnianach osoby potrzebujące otrzymują paczki raz w miesiącu. Znajduje się w nich m.in. makaron, ryż, herbatniki, mleko, szynka, cukier czy olej. - Umowę na realizację programu mamy podpisaną do końca maja przyszłego roku, ale widząc zainteresowanie chcielibyśmy się starać o jej przedłużenie na kolejny rok - mówi Joanna Kurek.

Mieszkańcy mogą wystąpić o pomoc w dowolnym momencie. Wystarczy tylko zgłosić się do ośrodka pomocy społecznej. Wsparcie zostanie przyznane tym, którzy spełniają kryterium dochodowe.

- Często są to osoby, które nie kwalifikują się do otrzymania pomocy społecznej, ale na paczki żywnościowe i tak mają szansę - podkreśla Joanna Kurek. - Kryterium dochodowe w przypadku osoby samotnej wynosi 951 złotych. W przypadku rodzin dochód na osobę nie może przekroczyć 808,50 złotych - wylicza kierownik GOPS w Łubnianach.

Program realizowany jest również w gminie Prószków. - Z pomocy korzysta około 130 osób i tendencja jest raczej wzrostowa - przyznaje Małgorzata Chrynus, kierownik tamtejszego MOPS-u.

Oprócz konkretnej pomocy materialnej uczestnicy zdobędą również cenną wiedzę. Dowiedzą m.in. jak gospodarować domowym budżetem oraz wezmą udział w warsztatach kulinarnych, które udowodnią, że da się gotować efektywnie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska