reklama

Opolskie gminy kontra Jurapark

Tomasz GdulaZaktualizowano 
Stowarzyszenie Delta, które jest właścicielem JuraParku, chce w 2011 roku rozpocząć tam budowę multimedialnego muzeum.
Stowarzyszenie Delta, które jest właścicielem JuraParku, chce w 2011 roku rozpocząć tam budowę multimedialnego muzeum.
JuraPark w Krasiejowie dostanie 9 mln zł dotacji - tak chce urząd marszałkowski. - Jak to, bez konkursu?! - burzą się opolscy samorządowcy.

Opinia

JÓZEF SEBESTA, marszałek województwa opolskiego:

- Rozbudowę JuraParku staramy się wpisać jako jedno z przedsięwzięć kluczowych dla promocji Opolszczyzny, ale będzie to wymagało twardych negocjacji z Brukselą. Co do ogólnego podziału pieniędzy z rezerwy wykonania, to ogólnopolski komitet monitorujący kilka dni temu zarekomendował, na jakie inwestycje mają one pójść. Chodzi głównie o inwestycje o zasięgu regionalnym w infrastrukturę drogową, transport miejski, innowacyjność i energetykę odnawialną. Nasza propozycja podziału pieniędzy uwzględnia wszystkie unijne wymogi i dlatego jest taka, a nie inna.

Urząd marszałkowski zawłaszczył pieniądze gmin - oburza się Tadeusz Goc, burmistrz Strzelec Opolskich. To jego opinia na temat propozycji podziału 64,3 mln euro z tzw. Krajowej Rezerwy Wykonania. Propozycje, na co wydać bonusową pulę, przygotował urząd marszałkowski i nie ma w nich zbyt wiele miejsca na realizację oczekiwań większości gmin i powiatów. Przykład JuraParku dobrze ilustruje powody rozczarowania tych, którzy liczyli na ekstradotacje.

Jeśli propozycje urzędu marszałkowskiego przejdą, pieniądze na podnoszenie turystycznej atrakcyjności Opolszczyzny w całości dostanie JuraPark. Kwota 2 milionów euro będzie przeznaczona na jego rozbudowę.

Stowarzyszenie Delta, które jest właścicielem JuraParku, chce w 2011 roku rozpocząć tam budowę multimedialnego muzeum.
- Będą się w nim znajdować sale audiowizualne do przeprowadzania lekcji na temat ewolucji i sale konferencyjne. Znajdzie się też miejsce do przechowywania znalezisk, ponieważ wykopaliska w Krasiejowie mają być prowadzone przez kilka kolejnych lat - mówi Halina Kisiel, wiceprezes Delty.
Koszt inwestycji oszacowano na kilkanaście milionów złotych, a jej rozmach miał zależeć od wielkości dotacji z urzędu marszałkowskiego.

Na niedawnym spotkaniu na temat podziału dotacji w rolę rzecznika interesów gmin wcielił się burmistrz Strzelec Opolskich Tadeusz Goc.

- W dużej mierze to właśnie w gminach zrodził się sukces w wykorzystywaniu unijnych dotacji, dlatego powinniśmy mieć wpływ na podział związanej z tym nagordy - tłumaczy Goc. - Tymczasem zamiast zapowiadanych konsultacji usłyszeliśmy jedynie komunikat, na co marszałek i jego współpracownicy postanowili wydać dodatkowe pieniądze.

Wzburzenie jest duże nie tylko wśród samorządowców.

- W najbliższym czasie złożę w Sejmie interpelację do minister rozwoju regionalnego Elżbiety Bieńkowskiej w sprawie podziału tych 63,4 mln euro - zapowiada poseł SLD Tomasz Garbowski, który napisał też na ten temat list do marszałka Józefa Sebesty. - Zapytam panią minister, czy odstąpienie od konkursów na eurodotacje to nowa ogólnopolska zasada czy tylko osobliwy pomysł naszych władz regionalnych, które postanowiły arbitralnie podzielić pieniądze.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 29

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
KEVINozimek

Wychodzi na to, że wg. Urzędu Marszałkowskiego "Jurapark" jest jedyną atrakcją turystyczną Opolszczyzny. Oczywiście, że tak nie jest. Opolskie gminy miały wymierny wkład w wypracowanie tej premii i to one powinny mieć decydujący głos. Nie neguję celowości wspierania inwestycji Juraparku ale uważam, że są w regionie inne atrakcje które należy wesprzeć dotacją. Chodzi też o zasady - takim odgórnym zarządzeniem można wywołać wrażenie, że urzędnikom z Opola zależy tylko na wspieraniu swojego podwórka a reszta Opolszczyzny ich już nie obchodzi...

F
Frajter Kania

Kilka cytatów z rozmów z kandydatami ubiegającymi się o pracę w Juraparku, żeby nie było że ta Delta taka święta...

- nie możemy Pani przyjąć, jest Pani za stara!
inne
- musi Pani wiedzieć, że przyjmujemy Cie tylko dlatego że jesteś ładna...
i mnóstwo, mnóstwo temu podobnych...

M
Moherowa babcia
Nie mam zamiaru rozpisywać się na argumenty ale zapytam co by było gdyby nie Delta.Odpowiem mielibyśmy pawilon za 5 czy 6 milionów i trapy pieszych za 2,5 miliona.Na tym byłby koniec pseudo atrakcji.Kto tam raz przyjechał wtedy już nie wracał.Zdewastowane hale,kible w barakach itp.Jeżeli Delta to rozbuduje tak jak zakłada to będzie przyciągać turystów i atrakcja dla regionu.Kasa nie będzie zmarnowana tak jak zrobili to samorządowcy.Osiem lat miernych atrakcji a Delta za 2 lata zrobiła to co samorządowcy by nigdy.

Zgadzam się w pełni. Oczywiście można przepędzić na 100 wiatrów Deltę i rozpirzyć cały ten park. Jednak obiektywnie biorąc park jest pewną atrakcją dla zwiedzających - czy to źle ?. Mnie też nie bardzo podobają się te plastikowe stwory ale okazuje się, że nasz lud to lubi tak samo jak plastikową Dodę. Dlatego trzeba jeszcze uatrakcyjnić teren parku a na to potrzebne są pieniądze.
m
monter
Uprzejmie donosze Państwowej Inspekcji Pracy , iz rusztowanie przedstawione na zdjęciu jest niezgodne z przepisami bhp i proszę o ukaranie osób odpowiedzialnych za spowodowanie zagrożenia życia i zdrowia podległych pracowników..karzecie jakiś biedaków czy firmy ledwo wiążące koniec z końcem..pora zabrać się za zasobniejszych w kasę

co racja to racja,rusztowanie stoi w błocie,teren nie zagęszczony(protokół odbioru),brak kotew (min co 2m ) brak uziemienia wykonanego przez uprawnionego elektryka (protokół odbioru) brak atestowanych drabinek,podestów, brak poręczy... można by jeszcze wymieniać ,gdybym takie rusztowanie ustawił gdziekolwiek na domku to bym pewnie z 20 tyś kary zapłacił a behapowiec chętnie by mnie ukamieniował
b
bolek
Niech nie wspierają prywaciarzy. Może warto zainwestować w ZOO czy odnowę Bolko, lepsze drogi, czy renowację zamku w Mosznej i parku

A kto płaci w tym podatki i daje miejsca pracy jak nie prywaciarze.Urzędnicy i cała administracja tylko konsumuje.
b
bolek
Niech nie wspierają prywaciarzy. Może warto zainwestować w ZOO czy odnowę Bolko, lepsze drogi, czy renowację zamku w Mosznej i parku

A kto płaci w tym podatki i daje miejsca pracy jak nie prywaciarze.Urzędnicy i cała administracja tylko konsumuje.
R
Rydzyk
Niech nie wspierają prywaciarzy. Może warto zainwestować w ZOO czy odnowę Bolko, lepsze drogi, czy renowację zamku w Mosznej i parku

Lepiej zainwestować w ciemny lud a takich na tym forum nie brakuje.
R
Rydzyk
Niech nie wspierają prywaciarzy. Może warto zainwestować w ZOO czy odnowę Bolko, lepsze drogi, czy renowację zamku w Mosznej i parku

Lepiej zainwestować w ciemnogród a takich na tym forum nie brakuje.
o
onaa

Niech nie wspierają prywaciarzy. Może warto zainwestować w ZOO czy odnowę Bolko, lepsze drogi, czy renowację zamku w Mosznej i parku

a
anty alojz

I jeszcze jedno kończąc sprawę bo widzę, że czegoś nie kumasz.

Uważam, że inwestycje takie jak najbardziej powinny być finansowane ze środków unijnych ale w wyniku wygrania konkursu tak jak było to dotychczas, a nie na preferencyjnych warunkach w wyniku przekonania kilku osób co do bliżej nie określonych zasług i wyników w przyszłości.

A tak na dodatek tam gdzie przecina się prywatny biznes z środkami publicznymi lub decyzjami administracyjnymi wydanymi na preferencyjnych warunkach w sposób wyróżniający określony podmiot i nadający jemu wyjątkowych uprawnień bez podstawy prawnej i obiektywnych przyczyn tam rodzi się korupcja.

I to tyle.

a
anty alojz

super,
wiec niech wykładają własną kasę skoro to taki świetny interes, zwrot będzie szybki.

powodzenia, ale bez środków publicznych.

A
Alojz
Oki, zgoda.

Ale jest to prywatna firma i musi sobie radzić samodzielnie na rynku.
To nie przedszkole. Musi zmierzyć się z rynkiem i mierzyć swoje siły na zamiary, a nie liczyć na kasę od dobrego wujka.Każdy podmiot zaczynając jakąś inwestycję musi zbadać zapotrzebowanie na rynku oraz czy tego typu przedsięwzięcie jest kompletne.
Czyli co? okazuje się, ze dotychczasowe inwestycje Delty były nieprzemyślane i nastawione na duże ryzyko? a co jakby nie było kasy z rezerwy-upadłaby ta inwestycja? To jak była ona dotychczas oceniona? Jako inwestycją na zasadzie I etap a drugi jak Bóg da to będzie II etap?

Takie podejście, że gdyby nie oni to by.... to nie jest podejście osoby która ciężko zarabia na życie prowadząc swoją firmę tylko osoby na garnuszku publicznym, która nie musi się obawiać co przyniesie jutro. Oczywiście z wyjątkiem co 4 letnich wyborów, które mogą co nieco pozmieniać jak się było na stołku nie z powodu kompetencji lecz znajomości.

Prywatne firmy mają takie same prawo do pieniędzy Unijnych jak państwowe lub samorządowe,które marnotrawią nie raz miliony.Przykładem mogą być przeróżne szkolenia,foldery,opracowania itp.Jak samorząd małopolski wydał ponad 500 tys na wrota do sanktuarium to jest dobrze.Delta zainwestowała w park w Krasiejowie ponad 28 milionów własnych środków i dlatego im przyobiecano pomoc na dalsze inwestowanie choć w części.To co tam powstaje nie jest marnotrawstwem a ma jeszcze powstać największe muzeum ziemi i planetarium.To,że zdobyli wszystkie prestiżowe wyróżnienia to może mało ale są tacy,którzy znają temat i potrafią docenić inwestora.Zapewniam to będzie docelowo największa atrakcja turystyczna przyciągająca rzesze tysięcy turystów.Tego jestem pewny i sam za parę lat przyznasz mi rację.
a
anty alojz

Oki, zgoda.

Ale jest to prywatna firma i musi sobie radzić samodzielnie na rynku.
To nie przedszkole. Musi zmierzyć się z rynkiem i mierzyć swoje siły na zamiary, a nie liczyć na kasę od dobrego wujka.Każdy podmiot zaczynając jakąś inwestycję musi zbadać zapotrzebowanie na rynku oraz czy tego typu przedsięwzięcie jest kompletne.
Czyli co? okazuje się, ze dotychczasowe inwestycje Delty były nieprzemyślane i nastawione na duże ryzyko? a co jakby nie było kasy z rezerwy-upadłaby ta inwestycja? To jak była ona dotychczas oceniona? Jako inwestycją na zasadzie I etap a drugi jak Bóg da to będzie II etap?

Takie podejście, że gdyby nie oni to by.... to nie jest podejście osoby która ciężko zarabia na życie prowadząc swoją firmę tylko osoby na garnuszku publicznym, która nie musi się obawiać co przyniesie jutro. Oczywiście z wyjątkiem co 4 letnich wyborów, które mogą co nieco pozmieniać jak się było na stołku nie z powodu kompetencji lecz znajomości.

A
Alojz
Alozj, ty chyba jesteś jakiś inny. A co to oni zrobili niby takiego? zainwestowali w biznes tak jak większość przedsiębiorców. i co inni tez mają dostać kasę?
Robisz z nich zbawców regionu. Jesteś obłudny w tym co wypisujesz albo taki malutki, że byle inwestycja w ludki gliniane robi na tobie wrażenie.
A na dodatek masz bardzo ciekawe poczucie w wynagradzaniu przedsiębiorców: "Jesteś fajny to masz idź sobie coś postaw za 8 mln". Ciekawe co byś powiedział jakby w wiadomościach o czymś takim powiedzieli tylko nie na Opolszczyźnie. Pewnie byś kur...ał że tacy i owacy i rozdają publiczne pieniądze.

A jak chcesz to oczywiście możesz ich za to całować w d..ę skoro to cię kręci.

Nie mam zamiaru rozpisywać się na argumenty ale zapytam co by było gdyby nie Delta.Odpowiem mielibyśmy pawilon za 5 czy 6 milionów i trapy pieszych za 2,5 miliona.Na tym byłby koniec pseudo atrakcji.Kto tam raz przyjechał wtedy już nie wracał.Zdewastowane hale,kible w barakach itp.Jeżeli Delta to rozbuduje tak jak zakłada to będzie przyciągać turystów i atrakcja dla regionu.Kasa nie będzie zmarnowana tak jak zrobili to samorządowcy.Osiem lat miernych atrakcji a Delta za 2 lata zrobiła to co samorządowcy by nigdy.
G
Gość
Labus kręcił, Korniak jeszcze bardziej kręci z deltą - czy wszyscy tu są ślepi publiczne pieniądze 9 mln zł dać tak sobie - może nie ma z tym nic wspólnego??

Najwięcej ukręcił niejaki Galla lub Gala pod tymi dwoma nazwiskami występuje ta sama osoba obecnie poseł z mniejszości niemieckiej gdzie za budynek wart 500 tys zł wypłacił 4,5 miljona zł publicznych pieniędzy to trzeba mieć gest i plecy aby do pierdla nie trafić.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3