Opolskie gminy razem kupują taniej prąd

Radosław Dimitrow
Radosław Dimitrow
- Z oszczędności za prąd w gminie Strzelce Opolskie będzie można np. wybudować chodnik - mówi Hubert Waloszek.
- Z oszczędności za prąd w gminie Strzelce Opolskie będzie można np. wybudować chodnik - mówi Hubert Waloszek. Radosław Dimitrow
Instytucje z 36 opolskich gmin zakończyły negocjacje cen energii na 2015 r. Zapłacą 6 proc. mniej, niż gdyby działały w pojedynkę.

Największa grupa zakupowa na Opolszczyźnie podpisała właśnie umowę na kupno prądu, który będzie wykorzystywany do zasilania m.in. urzędów, szkół, przedszkoli i latarni ulicznych. W skład grupy utworzonej pod egidą Związku Gmin Śląska Opolskiego weszło aż 378 odbiorców. Przetarg w ich imieniu zorganizowała gmina Strzelce Opolskie, którą wybrano z racji tego, że miała największe zapotrzebowanie na prąd.

Oferty złożyło pięć koncernów energetycznych. Najlepszą ofertę przedstawiła firma Tauron, która zaproponowała, że sprzeda prąd w cenie 276,10 zł za jedną megawatogodzinę. To około 6 proc. taniej, niż gdyby gminy organizowały przetarg w pojedynkę i o co najmniej 15 proc. mniej, niż płaci zwykły Kowalski.

- W przypadku gminy Strzelce Opolskie szacowane oszczędności wyniosą około 75 tys. złotych - mówi Hubert Waloszek z referatu zamówień publicznych w strzeleckim ratuszu. - Ta kwota może nie wydawać się oszałamiająca, ale wystarczy ona np. na sfinansowanie budowy niewielkiego chodnika.

Do grupy przyłączyli się odbiorcy zarówno z małych gmin, jak Świerczów, Pakosławice i Domaszowice, jak i większych, np. Kluczbork. Prąd hurtowo woli kupować nawet gmina Dobrzeń Wielki, która uchodzi za jeden z najbogatszych samorządów w kraju.

- Jeżeli mamy okazję zaoszczędzić, to dlaczego z tego nie korzystać? - pyta retorycznie Irena Weber, zastępca wójta w gminie Dobrzeń Wielki. - Ceny energii rosną już od kilku lat. Bierzemy udział w zakupach grupowych, żeby choć trochę sobie to odbić.

Jarosław Kielar, burmistrz Kluczborka, uważa natomiast, że hurtowe zakupy za kilka lat tak się upowszechnią, że nikogo nie będą dziwić. Jego zdaniem w ten sposób można zaoszczędzić nie tylko na prądzie.

- Jeszcze do niedawna każda z naszych szkół zamawiała osobno artykuły biurowe, co generowało niepotrzebne koszty - mówi Kielar. - Teraz gmina robi jedno zamówienie dla wszystkich placówek i jest znacznie taniej. Dzięki temu w budżecie zostaje nam więcej pieniędzy na inwestycje.

Opolskie gminy już po raz trzeci postanowiły razem kupić energię. Wcześniej zajmowała się tym gmina Kędzierzyn-Koźle, która w tym roku utworzyła własną grupę zakupową. Jej również udało się uzyskać niższe ceny prądu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska