Opolskie grupy SPEED podsumowały 2021 rok. 25 tys. skontrolowanych kierowców, 300 zatrzymanych praw jazdy i tysiąc dowodów rejestracyjnych

Sławomir Draguła
Sławomir Draguła
Tak mundurowi z opolskich grup SPEED walczą z piratami drogowymi.
Tak mundurowi z opolskich grup SPEED walczą z piratami drogowymi. Policja
Do zadań opolskich funkcjonariuszy wchodzących w skład grup SPEED należy przede wszystkim eliminowanie z ruchu kierowców dopuszczających się agresywnych zachowań na drogach oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń.

Grupy SPEED na terenie województwa opolskiego działają przy komendach powiatowych policji od lipca 2019 rok.

Do zadań funkcjonariuszy wchodzących w ich skład należy przede wszystkim eliminowanie z ruchu kierowców dopuszczających się agresywnych zachowań oraz szczególnie niebezpiecznych wykroczeń.

- To głównie przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i zachowanie w stosunku do pieszych i rowerzystów, w tym w obrębie przejść dla pieszych - wylicza podkomisarz Karol Brandys, rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Opolu.

W skład grup wchodzą doświadczeni policjanci ruchu drogowego, którzy na wyposażeniu mają najnowsze radiowozy z wideorejestratorami.

W 2021 roku funkcjonariusze grup SPEED skontrolowali na Opolszczyźnie blisko 25 tys. kierowców. Z tej liczby niemal 18 tys. przekroczyło dopuszczaną prędkość.

- Nasi funkcjonariusze zatrzymali też blisko 300 praw jazdy - większość za przekroczenie prędkości o 50 km/h w terenie zabudowanym - dodaje podkomisarz Brandys.

Mundurowi kontrolują również stan techniczny pojazdów. W 2021 roku zatrzymali niemal tysiąc dowodów rejestracyjnych.

Dodatkowo policjanci wchodzący w skład grup SPEED zatrzymywali również ponad 70 sprawców przestępstw.

- To głównie pijani kierowcy lub ci, którzy zdecydowali się prowadzić pomimo cofniętych przez sąd uprawnień lub wbrew wydanemu zakazowi kierowania pojazdami mechanicznymi - kończy Karol Brandys.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska