Opolskie. GUS opublikował dane o sytuacji gospodarczej w listopadzie

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Budownictwo mieszkaniowe to jedna z branż, które nie narzeka na spadek koniunktury
Budownictwo mieszkaniowe to jedna z branż, które nie narzeka na spadek koniunktury Krzysztof Strauchmann
W ciągu roku ubyło w województwie opolskim 2,5 tysiąca miejsc pracy w firmach produkcyjnych. Widoczna pod koniec lata tendencja wzrostowa w gospodarce lekko hamuje.

Według danych Głównego Urzędu Statycznego województwo opolskie zamieszkiwało w lipcu 2020 roku 980,8 tysiąca osób, o 3,5 tysiąca mniej niż rok wcześniej.

W listopadzie 2020 w sektorze przedsiębiorstw pracowało 105,2 tysiąca ludzi. To o 2,5 tysiąca mniej niż dokładnie rok wcześniej.

Największy spadek w tym sektorze zanotowano pomiędzy marcem a majem 2020, kiedy to ubyło ponad 5 tysięcy miejsc pracy. Od lipca sytuacja na rynku pracy się poprawia. W urzędach pracy zarejestrowanych było w listopadzie 24,3 tysiąca bezrobotnych, czyli prawie 4,5 tysiąca więcej niż rok wcześniej.

Bezrobocie najbardziej spadło w październiku, natomiast liczba nowych ofert pracy waha się, a pod koniec roku zaczęła spadać. Najwięcej nowych ofert pracy było w październiku (3,2 tysiąca), w listopadzie już tylko ok. 2 tysięcy. Największa stopa bezrobocia jest w powiecie głubczyckim (10 procent) i prudnickim (9,5 procent). Najniższa w oleskim (4,7 proc), strzeleckim (5,2) czy w Opolu (3,6).

Spadło przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw na Opolszczyźnie. W kwietniu 2020 było najwyższe, wynosiło 5028 zł brutto. Miesiąc później – 4634. W listopadzie wzrosło do 4990. Bardzo spadły inwestycje w przedsiębiorstwach. W 2019 roku (3 kwartały) wynosiły ponad miliard złotych. W 2020 roku (do września) – tylko 841 mln zł. Jednak firm zarejestrowanych w systemie REGON czy spółek handlowych wcale nie ubywa, a nawet lekko przybywa.

Nastroje w biznesie lekko się poprawiły w stosunku do listopada 2020.
Największy wzrost pozytywnych prognoz zaobserwowano w sektorze budownictwa i transporcie.

Budownictwo trzyma się dobrze. W 2020 roku (11 miesięcy) na Opolszczyźnie oddano do użytku 2271 mieszkań, tylko o 64 mniej niż w analogicznym okresie 2019.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska