Opolskie honory dla profesora Lothara Krolla, pracownika PO

Materiały redakcji
Tytuł prof. Lothar Kroll (z lewej) odebrał podczas uroczystej sesji Rady Miasta Opola z okazji święta 11 listopada. Na zdjęciu z przewodniczącym rady Marcinem Ociepą.
Tytuł prof. Lothar Kroll (z lewej) odebrał podczas uroczystej sesji Rady Miasta Opola z okazji święta 11 listopada. Na zdjęciu z przewodniczącym rady Marcinem Ociepą. Archiwum
Pracownik politechnik w Chemnitz i w Opolu, współtwórca Centrum Fraunhofera w Opolu, profesor Lothar Kroll, został honorowym obywatelem Opola.

We wniosku o przyznanie tytułu Honorowego Obywatela Miasta Opola dla prof. Krolla napisano, że stymulował i wpływał na pozytywny rozwój Opola, w szczególności budując jego wizerunek jako silnego ośrodka akademickiego oraz gospodarczego, a dzięki jego wiedzy, doświadczeniu i zaangażowaniu znacząco wzmocniły się fundamenty miasta jako opartego na wiedzy i nowoczesnych, innowacyjnych technologiach.

Prof. Lothar Kroll jest współtwórcą uruchomionego we wrześniu br. Centrum Projektowego Fraunhofera dla Zaawansowanych Technologii Lekkich na Politechnice Opolskiej, powołanego do współpracy z przemysłem.

Urodził się w 1959 r. w Głogówku. W 1978 r. rozpoczął studia w Wyższej Szkole Inżynierskiej w Opolu na kierunku Inżynieria samochodowa. W latach 1987-1993 studiował w Niemczech na politechnice w Clausthal, gdzie uzyskał tytuł magistra na kierunku Mechanika i Budowa Maszyn, a w 1992 r. doktoryzował się (praca dotyczyła struktur kompozytowych).

W 2005 r. uzyskał habilitację na Drezdeńskim Uniwersytecie Technicznym w dziedzinie wielofunkcyjnych struktur kompozytowych. W 2006 r. Lothar Kroll został profesorem struktur lekkich i przetwórstwa tworzyw sztucznych Uniwersytetu Technicznego w Chemnitz. W Niemczech profesor jest dyrektorem Instytutu Konstrukcji Lekkich, dyrektorem klastra MERGE, dyrektorem Fraunhofer-Kunstoffzentrum Oberlausitz, członkiem rady Chemnitz Automotive Institute, założycielem firmy.

W Polsce jest pracownikiem Politechniki Opolskiej na Wydziale Inżynierii Produkcji i Logistyki. Współrealizuje wiele projektów, w tym organizację pierwszej polsko-niemieckiej konferencji ,,Bridge”, dotyczącej współpracy między uczelniami a gospodarką.
Ma doświadczenie w pozyskiwaniu funduszy na działalność badawczą i ścisłej współpracy z przemysłem (w tym europejskimi koncernami: Airbus, Audi, Volkswagen).

Za aktywność był wielokrotnie doceniany. Jest m.in. doktorem honoris causa na Uniwersytecie Technicznym króla Mongkuta w Bangkoku Północnym w Tajlandii i profesorem belwederskim RP.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska