Opolskie instytucje otoczenia biznesu jednoczą siły

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
Umowę podpisywali Claudius Badura, prezes IG Śląsk (od lewej), Henryk Galwas, prezes OIG, Rolnad Wrzeciono, dyrektor OCRG i Andrzej Lepich, kanclerz Loży Opolskiej BCC. Marszałek Andrzej Buła (pierwszy z prawej) zaznaczał, że to nie będzie umowa tylko na papierze.
Umowę podpisywali Claudius Badura, prezes IG Śląsk (od lewej), Henryk Galwas, prezes OIG, Rolnad Wrzeciono, dyrektor OCRG i Andrzej Lepich, kanclerz Loży Opolskiej BCC. Marszałek Andrzej Buła (pierwszy z prawej) zaznaczał, że to nie będzie umowa tylko na papierze. Edyta Hanszke
Dziś w Opolu Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki podpisało porozumienie o współpracy z Lożą Opolską Business Centre Club, Izbą Gospodarczą „Śląsk” i Opolską Izbą Gospodarczą.

Efektem współpracy ma być tworzenie wspólnej oferty usług dla firm z województwa opolskiego czy wspieranie ich rozwoju np. w zakresie eksportu, innowacji, korzystania z unijnego wsparcia.

- To porozumienie ma pomóc w zacieśnieniu współpracy i usprawnieniu przepływu informacji na temat pełnej, dostępnej w naszym regionie palety usług instytucji otoczenia biznesu dla firm – tłumaczy marszałek województwa opolskiego Andrzej Buła.

Podkreśla on, że Opolszczyzna w ostatnim czasie często wygrywa bój z innymi województwami czy krajami o nowych inwestorów, a funkcjonujące już w regionie firmy dynamicznie się rozwijają. Dla mieszkańców oznacza to nowe miejsca pracy, a dla ogółu opolskich przedsiębiorców – nowe możliwości biznesowe.

- Ale sąsiadując z tak dużymi i silnymi gospodarczo regionami, jak województwo śląskie czy Dolny Śląsk musimy szukać swoich dodatkowych przewag, które będą uatrakcyjniać naszą ofertę dla biznesu. Takim atutem może być dobry klimat i współdziałanie instytucji otoczenia biznesu oferujących szeroką pomoc dla przedsiębiorców - dodaje marszałek.

OCRG dysponuje unijnymi pieniędzmi dla przedsiębiorstw i na wsparcie przedsiębiorczości z puli regionalnej. Z kolei izby i loża skupiają firmy, które korzystaniem z tych pieniędzy są zainteresowane. Oprócz tego w OCRG działa, wspierające biznes, Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera.

Porozumienie ma służyć m.in. właśnie tworzeniu szerokiej palety usług na rzecz firm z woj. opolskiego; wspieraniu rozwoju przedsiębiorstw np. w obszarze innowacji, promocji nowoczesnych technologii, eksportu, wykorzystywania środków unijnych, optymalizacji procesów produkcyjnych czy rozwoju zasobów ludzkich; a także stałemu informowaniu się instytucji np. o trendach, tendencjach i oczekiwaniach przedsiębiorców zrzeszonych w poszczególnych instytucjach oraz podejmowaniu wspólnych działań.

W ramach współpracy mają być np. organizowane wspólne seminaria czy konferencje dla przedsiębiorców oraz wspólne projekty i przedsięwzięcia wspierające rozwój współpracy między instytucjami otoczenia biznesu i między przedsiębiorstwami.

Dyrektor OCRG Roland Wrzeciono podkreślił, że współpraca z instytucjami otoczenia biznesu już ma miejsce, a taką potrzebę zasugerowali przedsiębiorcy.

Np. w kwietniu br. OCRG wraz z opolskimi izbami gospodarczymi zorganizowało I Opolskie Forum Międzynarodowe Stosunki Gospodarcze. W czerwcu z kolei, wraz z Lożą Opolską BCC, zorganizowało warsztaty dotyczące budowania konkurencyjności w Grodźcu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska