Opolskie jednym z siedmiu regionów, które mają już pewne pieniądze z UE

Edyta Hanszke
W sumie w ramach RPO otrzymamy 945 mln euro
W sumie w ramach RPO otrzymamy 945 mln euro sxc
Urząd marszałkowski zakończył negocjacje Regionalnego Programu Operacyjnego i dostał zielone światło na ich rozdzielanie. W sumie mamy do 2020 roku 945 mln euro.

Tomasz Hanzel, zastępca dyrektora departamentu odpowiedzialnego za unijne fundusze mówi, że te negocjacje trwały dłużej i były trudniejsze, bo Komisja Europejska już na etapie programu chciała mieć szczegółowe zapisy. - Na przykład, że dotowanie wymiany źródeł ciepła na bardziej ekologiczne będzie dotyczyło wszystkich rodzajów, oprócz węglowych - wyjaśnia dyrektor Hanzel. - Musieliśmy wskazać i wynegocjować typy projektów, określić beneficjentów i zakres wsparcia.

Na stronie internetowej UMWO w BIP zamieszczono cały program. Teraz urząd opracuje szczegółowe dokumenty do niego. Pierwsze nabory zaplanowano w lutym. Wówczas udostępnione zostaną dotacje m.in. na sfinansowanie działań w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi czy dla instytucji otoczenia biznesu oraz edukacyjne. - Tak, abyśmy mogli je realizować od nowego roku szkolnego, czyli od września - dodaje dyrektor Hanzel.

W sumie w ramach RPO otrzymamy 945 mln euro (razem z wkładem własnym będzie to ponad 1,1, mld euro), ale to nie wszystko, bo w ramach tzw. kontraktu terytorialnego (wchodzą w niego też projekty finansowane z programów operacyjnych, którymi zarządza rząd oraz pieniędzy z kasy państwa) będzie to w sumie 10 mld zł. - Oczywiście będziemy też mogli składać wnioski do programów operacyjnych, ale już na zasadzie konkursu - dodaje Tomasz Hanzel.

Najważniejsze zapisane do realizacji projekty dotyczą budowy dróg, m.in. obwodnicy Czarnowąs, drogi północ-południe, dróg doprowadzających do autostrady oraz modernizacji linii kolejowych: Opole - Nysa, Opole - Kluczbork i Nysa - Brzeg.

Z 1 mld zł przeznaczonego dla przedsiębiorców 33,5 mln euro zostanie przeznaczone na tzw. instrumenty zwrotne, czyli pożyczki i poręczenia.
Komisja Europejska poinformowała, że zakończono negocjacje programów operacyjnych dla siedmiu polskich regionów, dla których przeznaczy w latach 2014-2020 14,2 mld euro z funduszy regionalnych na zielony wzrost, innowacje i wsparcie dla MŚP

W tym gronie znalazły się województwa: dolnośląskie, kujawsko-pomorskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, śląskie i wielkopolskie.

Łącznie inwestycje w ramach programów będą warte prawie 16,7 mld euro, z czego ok. 14,2 mld euro będzie pochodzić z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) oraz z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS).

Fundusze zostaną przeznaczone na działalność badawczą i innowacyjną, w tym na tworzenie połączeń pomiędzy przedsiębiorstwami a instytucjami badawczymi i na podnoszenie poziomu finansowania badań i rozwoju. W szczególności fundusze mają wspierać małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), aby stawały się coraz bardziej innowacyjne, wydajne i by rozszerzały swoją działalność na rynki globalne.

Pieniądze zostaną także przeznaczone na inwestycje w innowacyjne rozwiązania niskoemisyjne, rozwój zrównoważonego, zielonego transportu i sieci energetycznych oraz zwiększanie efektywności energetycznej budynków prywatnych i publicznych. Działania te pozwolą na ograniczenie tzw. śladu węglowego Polski, dzięki czemu polska gospodarka stanie się bardziej przyjazna środowisku.

W programach przewidziano też szczegółowe działania dotyczące wsparcia edukacji, szkoleń, zatrudnienia, dostępu do opieki zdrowotnej i włączenia społecznego.

Jak podaje biuro prasowe Komisji Europejskiej województwo dolnośląskie otrzyma 2,6 mld euro, w tym ponad 2,25 mld euro wkładu unijnego, co pozwoli podnieść wartość wydatków na badania i rozwój w stosunku do PKB o ponad 50 proc., podwoić udział energii ze źródeł odnawialnych w łącznej produkcji energii do 13 proc., zwiększyć dostępność połączeń internetowych w regionie, wesprzeć edukację i stworzyć ok. 4700 nowych miejsc w żłobkach oraz ok. 3100 w przedszkolach. Z unijnych funduszy sfinansowane zostanie także wsparcie dla ponad 7 tys. osób zagrożonych ubóstwem.

Województwo kujawsko-pomorskie otrzyma 2,24 mld euro, z czego wkład UE wyniesie ok. 1,90 mld euro. Celem programu tego regionu jest zwiększenie odsetka innowacyjnych przedsiębiorstw do blisko 13 proc., zwiększenie udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do blisko 65 proc., ponad pięciokrotne zwiększenie udziału odpadów segregowanych w łącznej ilości odpadów komunalnych (do 50 proc.), a także zwiększenie odsetka dzieci w wieku 3-4 lat objętych edukacją przedszkolną do 75 proc. Ponadto w ramach programu wsparcie otrzyma 24 tys. osób bezrobotnych poszukujących pracy oraz 54 tys. studentów - w ich przypadku wsparcie będzie dotyczyło zdobywania kluczowych kompetencji.

Województwo lubuskie zainwestuje 1 mld euro, z czego wkład unijny wyniesie 900 mln euro. Wśród celów programu wymienia się zwiększenie udziału wydatków na badania i rozwój do 0,5 proc., zwiększenie udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych w łącznej produkcji energii do blisko 12,5 proc., a także ograniczenie odsetka osób zagrożonych ubóstwem do mniej niż 13 proc.

Województwo łódzkie ma 2,65 mld euro, w tym 2,26 mld wkładu unijnego, które zostanie wykorzystane na podwojenie wielkości wydatków na badania i rozwój jako odsetka PKB, zwiększenie odsetka przedsiębiorstw innowacyjnych do ponad 20 proc., podwojenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w łącznej produkcji energii, poprawę dostępności połączeń internetowych w regionie, a także wsparcie ponad 30 tys. bezrobotnych w poszukiwaniu pracy. W ramach programu powstanie także ponad 4 800 nowych miejsc w żłobkach i 2 600 miejsc w przedszkolach. Wsparcie otrzyma również ponad 28 tys. osób zagrożonych ubóstwem.

Województwo opolskie 1,11 mld euro ma przeznaczyć na podwojenie procentowego udziału wydatków na badania i rozwój w PKB, zwiększenie udziału energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 7 proc., stworzenie 227 nowych miejsc w żłobkach i ok 100 miejsc w przedszkolach, a także wsparcie blisko 45 tys. osób zagrożonych ubóstwem.

Województwo śląskie zainwestuje 4 mld euro, z czego wkład UE pokryje ok. 3,48 mld, w ograniczenie rocznego zużycia energii pierwotnej w budynkach publicznych, wyprodukowanie 210 przyjaznych środowisku pojazdów szynowych dla transportu publicznego, stworzenie 62 nowych stacji multimodalnych (takich jak Park&Ride lub Bike&Ride) oraz zmodernizowanie 90 km linii kolejowych i 100 km linii tramwajowych. Ponadto w ramach programu wsparcie uzyska blisko 50 tys. osób bezrobotnych poszukujących pracy lub starających się podnieść swoje umiejętności, oraz zostanie stworzonych ok. 4500 nowych miejsc w żłobkach.

Województwo wielkopolskie otrzyma 2,88 mld euro, z czego wkład unijny wyniesie 2,45 mld euro. Fundusze zostaną przeznaczone na poprawę sieci dróg, wsparcie dla ponad 1000 przedsiębiorstw, poprawę jakości oczyszczania ścieków, która obejmie 64 tys. osób, wsparcie blisko 62 tys. bezrobotnych w poszukiwaniu pracy, objęcie pomocą 33 500 osób zagrożonych ubóstwem oraz stworzenie 12 500 współfinansowanych miejsc w żłobkach i przedszkolach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska