Opolskie. Kina, domy kultury, teatry, galerie - co będzie otwarte od 12 lutego

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Na opolskich widowniach zachowany będzie musiał być reżim sanitarny.
Na opolskich widowniach zachowany będzie musiał być reżim sanitarny. Dariusz bloch/polska press
Kultura "otwiera" się mocno, ale zarządcy obiektów sportowych wciąż czekają na rządowe wytyczne. Jakie zmiany czekają nas na Opolszczyźnie od 12 lutego 2021? Z jakich instytucji możemy korzystać od piątku?

Od piątku, 12 lutego, wchodzi kolejny etap "odmrażania" gospodarki. Otwarte mają zostać hotele, instytucje kultury, dozwolona ma być także "wszelka aktywność sportowa na terenach otwartych".

Portal nto.pl sprawdził, jakie obiekty będą w praktyce czynne w pierwszym dniu odmrażania gospodarki.

Dość mocno "otwiera" się kultura

Przykładowo w Opolu rusza Galeria Sztuki Współczesnej. W galerii Aneks czynna będzie wystawa: "Kaja Redkie, Ciało krystaliczne".

- W galerii jednorazowo przebywać może jednak tylko jedna osoba. Dlatego zamiast wernisażu 12 lutego w salach głównych GSW czynna będzie strefa oczekiwania, w której przebywać może jednocześnie 25 osób - informuje Alina Pawlicka, główny specjalista z Wydziału Kultury, Turystyki i Współpracy Zagranicznej Urzędu Miasta Opola. Z kolei Galeria Sztuki Współczesnej otworzy się na głównych salach wraz z uruchomieniem wystawy World Press Photo, czyli od soboty 20 lutego. Limit zwiedzających w jednym czasie: 25 osób.

Narodowe Centrum Polskiej Piosenki pierwszy koncert z udziałem publiczności zaplanowało na 7 marca, na scenie Sali Kameralnej, gdzie wystąpi Maja Kleszcz z projektem Osiecka De Luxe.

W Opolskim Teatrze Lalki i Aktora przygotowywana jest premiera sztuki „Balladyna” w reżyserii Konrada Dworakowskiego którą zaplanowano 6 marca 2021. Ale już w ten weekend odbędą się prezentacje spektaklu dla całej rodziny „Psiakość. Musical o zwierzęcej miłości”. Muzeum Polskiej Piosenki już się otworzyło, a Miejska Biblioteka Publiczna działa od 1 lutego.

W Kędzierzynie-Koźlu rusza Miejski Ośrodek Kultury. 12 lutego odbędzie się tam walentynkowa gala operowa.

- Pierwotnie miała być jedynie online, ale zdecydowaliśmy, że odbędzie się również z udziałem widzów - mówi Ariadna Miernicka z MOK.

Ośrodki kultury startują w większości opolskich gmin z imprezami na żywo.

Otwierane są także kina, ale tylko te gminne, albo studyjne

Przykładowo w Kędzierzynie-Koźlu czynne będą kina Chemik oraz Twierdza, ale już Helios nie. Podobnie będzie w Opolu - sieciówki na razie pozostaną zamknięte, ale w kinie Meduza 12 lutego obejrzymy film "Xabo: Ksiądz Boniecki".

W Brzegu 12 lutego wznawia działalność Kino Centrum, duża i mała scena Brzeskiego Centrum Kultury oraz tamtejsza Galerii Sztuki Współczesnej.

Gorzej sytuacja wygląda z obiektami sportowymi

Te miały być częściowo odmrożone z wyjątkiem siłowni i klubów fitness. Samorządowcy w wielu przypadkach nie wiedzą jednak, czy mogą otwierać na przykład lodowiska. - Czekamy na rozporządzenie w tej sprawie - mówi Katarzyna Oborska-Marciniak, rzecznik Urzędu Miasta w Opolu.

W Kędzierzynie-Koźlu dzieci z miejscowej akademii piłkarskiej Chemika trenują na Orliku, ale rodzice i działacze klubu oraz sami kibice musieli odśnieżyć obiekt po mocnych opadach śniegu w ostatnich dniach.

Niewykluczone, że decyzje w sprawie otwarcia basenów czy innych obiektów sportowych zapadną w najbliższych godzinach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska