Dziś prezentujemy kolejne zdjęcia Opola wykonane przez fotoreporterów Trybuny Opolskiej i późniejszej Nowej Trybuny Opolskiej.
Czy ktoś pamięta jeszcze paradę cyrkowych słoni, które przeszły przez Rynek w Opolu i ul. Krakowską? Zdjęcie z tego wydarzenia można zobaczyć w naszej galerii.
Mamy też zdjęcie ukazujące konną przejażdżkę na opolskim ZWM-ie, dziś osiedlu Armii Krajowej.
Podczas podróży w czasie można zobaczyć, jak powstawał wiadukt nad torami w ciągu dzisiejszych ul. Armii Krajowej oraz Jerzego i Ryszarda Kowalczyków.
[polecamy]26595199[/polecamy]
Mamy też fotografię przedstawiająca remont Mostu Piastowskiego w Opolu. Przeprawa w tym miejscu znajdowała się jeszcze w średniowieczu. W 1886 roku zbudowany został Most Stulecia, który w 1945 roku wysadziły wycofujące się z miasta oddziały niemieckie.
Most Piastowski w dzisiejszym kształcie powstał w latach 1959-1963. Natomiast w latach 2003-2005 miasto generalnie wyremontowało obiekt.
Podczas prac robotnicy poszerzyli przeprawę (dobudowali ścieżki rowerowe i poszerzyli chodniki), wzmocnili konstrukcję i wymienili nawierzchnię jezdni.
Na zdjęciach można zobaczyć też nieistniejące już kultowe nocne kluby takie jak Pokusa i Pirania oraz bar i motel Tirek.
[polecamy]21866495[/polecamy]
Nasi fotoreporterzy uwiecznili również Spółdzielczy Dom Handlowy "Opolanin", który przez lata był handlowym symbolem Opola. Obiekt został zbudowany przy ul. Ozimskiej w latach 1974-1981.
Częściowe otwarcie miało miejsce 6 grudnia 1983 roku. Dla klientów udostępniono wówczas dwie części „Opolanina”: spożywczą czyli „Supersam” oraz przemysłową w przyziemiu - dział AGD. Natomiast 9 maja 1984 roku otwarto pozostałą część obiektu.
Powierzchnia użytkowa sklepu wynosiła ponad 19,5 tys. m kw., a sprzedażowa 8,4 tys. m kw. Funkcjonowały w nim 32 stoiska handlowe, „Cepelia”, księgarnia „Dom Książki”, ośrodek „Praktyczna Pani”, kawiarenka, bufet przyzakładowy, szatnia dla klientów oraz pierwsza w Polsce „Przechowalnia dla dzieci”.
[polecamy]21866495[/polecamy]
Atrakcją były pierwsze w regionie schody ruchome. Wycieczki szkolne zatrzymywały się w „Opolaninie” tylko po to, by dzieci mogły się nimi przejechać.
Zapraszamy do obejrzenia galerii archiwalnych zdjęć Opola.
Mapa Opola
Tragedia w Połtawie. 41 ofiar po rosyjskim ataku
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?