Opolskie Konfrontacje Teatralne "Klasyka Polska" odbędą się w dniach 5-10 kwietnia

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
41. OKT Klasyka Polska otworzy 5 kwietnia “Fantazy” Słowackiego w reżyserii Michała Zadary z Teatru Powszechnego w Warszawie.
41. OKT Klasyka Polska otworzy 5 kwietnia “Fantazy” Słowackiego w reżyserii Michała Zadary z Teatru Powszechnego w Warszawie. Archiwum Teatru Powszechnego w Warszawie
9 przedstawień znalazło się w programie 41. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. To będzie pierwszy festiwal klasyki w nowej formule. Potrwa od 5 do 10 kwietnia.

Konkursu w tym roku nie będzie, bo ten już się odbył. Nasze Konfrontacje od tego roku są powiązane z ogólnopolskim konkursem “Klasyka Żywa”, organizowanym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jego jury rekomendowało do pokazania w Opolu najlepsze przedstawienia.

W programie: “Fantazy” Juliusza Słowackiego z Teatru Powszechnego w Warszawie w reżyserii Michała Zadary, “Samuel Zborowski” Juliusza Słowackiego z Teatru Polskiego w Bydgoszczy w reżyserii Pawła Wodzińskiego; "Car Samozwaniec” Adolfa Nowaczyńskiego z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy w reżyserii Jacka Głomba, “Faraon” wg Bolesława Prusa z Teatru Wybrzeże w Gdańsku w reżyserii Adama Nalepy; “Remus” wg Aleksandra Majkowskiego z Miejskiego Teatru Miniatura w Gdańsku w reżyserii Remigiusza Brzyka oraz “Grażynę” Adama Mickiewicza z Teatru Solskiego w Tarnowie w reżyserii Radosława Rychcika.

Jako spektakle towarzyszące pokazane zostaną: “Dziady” Adama Mickiewicza z opolskich Lalek w reżyserii Pawła Passiniego, “Rodzina” Antoniego Słonimskiego z Fundacji "Hi Art" w Warszawie oraz “Maria Stuart” Fryderyka Schillera z krakowskiej PWST w reżyserii Szymona Kaczmarka .

- Konfrontacje to święto teatru. Chcemy, by w tym czasie "Kochanowski" tętnił życiem do późnej nocy - mówił Norbert Rakowski, dyrektor opolskiego teatru na czwartkowej konferencji prasowej. - Zapraszamy na codzienne koncerty, spotkania z twórcami przedstawień, czytanie bajek dla dzieci, projekcje spektakli Teatroteki i panele dyskusyjne. Wstęp na te dodatkowe imprezy jest bezpłatny.

Na razie w teatrze trwa remont foyer, a w dawnej malarni powstaje Modelatornia, która ma być sceną młodych eksperymentatorów. Jej oficjalne otwarcie nastąpi w nowym sezonie, ale w czasie OKT zostanie pokazane dyplomowe przedstawienie krakowskich studentów.

Choć oficjalnego konkursu nie będzie, organizatorzy powołają “jury społeczne”, reprezentujące opolskich teatromanów. Przyzna ono nagrodę ufundowaną przez marszałka województwa opolskiego.

Festiwal finansują: zarząd województwa, prezydent Opola i Ministerstwo Kultury.

Za rok, gdy w Opolu odbędzie się finał konkursu “Klasyka Żywa”, zwycięzcy będą mogli liczyć na nagrody, pozwalające zrealizować kolejne przedstawienie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Peru

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska
Dodaj ogłoszenie