Opolskie Konfrontacje Teatralne od piątku w Teatrze Kochanowskiego. 10 inscenizacji klasyki w konkursie

Iwona Kłopocka-Marcjasz
Iwona Kłopocka-Marcjasz
Trans-Atlantico
Trans-Atlantico Teatr Solskiego w Tarnowie
10 inscenizacji polskiej klasyki w konkursie, dwie premiery gospodarzy, koncerty i wystawa - złożą się na program 45. Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Żywa". Festiwal potrwa od 10 do 26 września.

Jubileuszowe OKT to podsumowanie dwóch edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Wśród 10 przedstawień konkursowych wyjątkowo dużo jest adaptacji dzieł prozatorskich - Bolesława Prusa (Lalka), Elizy Orzeszkowej (Nad Niemnem), Gombrowicza (Trans-Atlantico) i aż trzy inscenizacje tekstów Iwaszkiewicza (Panny z Wilka - dwukrotnie), Matka Joanna od Aniołów). Zobaczymy też Matkę Witkacego i Krótką rozmowę ze Śmiercią, która jest kompilacją tekstów Mikołaja z Mierzyńca i Mikołaja Reja. W programie są też dwa przestawienia familijne (Zaczarowana królewna Artura Oppmana i Baśń o pięknej Parysadzie i ptaku Bulbulezarze Bolesława Leśmiana.

- Klasyka wciąż inspiruje artystów i przynosi wspaniałe efekty artystyczne - mówił na poniedziałkowej konferencji prasowej Patryk Kencki, przewodniczący komisji konkursowej. - Zobaczymy dzieła z żelaznego repertuaru klasycznego, ale też efekt ciekawych poszukiwań repertuarowych. Program jest bardzo bogaty, obejmuje dzieła z różnych epok, a ich twórcy skłaniają się ku rozmaitym estetykom.

- Zobaczymy dziesięć najlepszych przedstawień ostatnich sezonów. Widzowie przekonają się, że dzieła dawne, i te z kanonu, jak i mniej znane, potrafią poruszać współczesnego widza - dodaje Elżbieta Wrotnowska-Gmyz, dyrektor Instytutu Teatralnego.

Festiwal formalnie zacznie się 9 września, spektaklem Jana Klaty "Matka Joanna od Aniołów".
Niestety z przyczyn logistycznych odbędzie się on na macierzystej scenie Nowego Teatru w Warszawie.

Dla Opolan OKT rozpoczną się w piątek, 10 września. Tego dnia Teatr Solskiego z Tarnowa pokaże "Trans-Atlantico" Gombrowicza. Konkursowe prezentacje zaplanowano co drugi dzień. Osiem z nich zobaczymy na Dużej Scenie.

Po każdej prezentacji odbędą się spotkania z twórcami w foyer przed Modelatornią, prowadzone przez Łukasza Drewniaka i Jacka Wakara.

W ramach imprez towarzyszących zespół Teatru Kochanowskiego zaplanował dwie premiery: autorskiego projektu Anny Karasińskiej, który do ostatniego dzwonka pozostanie tajemnicą oraz "Amator 2020", inspirowany słynnym filmem Kieślowskiego, w reżyserii Norberta Rakowskiego.

Ponadto widzowie OKT będą mogli posłuchać koncertów muzyków młodego pokolenia, wziąć udział w Silent Disco oraz obejrzeć najlepsze teatralne zdjęcia sezonu na wystawie plenerowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska