Opolskie. Konkurs plastyczny TSKN o polsko-niemieckim traktacie zakończony. Kto zwyciężył?

Krzysztof Ogiolda
Krzysztof Ogiolda
Kategoria B: I miejsce: Natalia Król „Razem pomimo burz”
Kategoria B: I miejsce: Natalia Król „Razem pomimo burz” TSKN
W opolskiej szkole muzycznej podsumowano konkurs plastyczny z okazji 30-lecia polsko-niemieckiego traktatu. Uroczystości towarzyszył koncert „Polish Brass Trio”, który zakończył 18. Dni Kultury Niemieckiej.

- Ogłosiliśmy konkurs - mówi Zuzanna Herud z TSKN, jego współorganizatorka - bo traktat polsko-niemiecki o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy jest jednym z bardzo ważnych wydarzeń w historii obu krajów. A jednocześnie wciąż jest aktualny, bo niektóre jego zapisy wciąż czekają na pełną realizację. Szczególnie interesowało nas twórcze spojrzenie dzieci i młodzieży na to wydarzenie sprzed 30 lat. Na początku - czyli w czasie wakacji - zgłoszeń nie było zbyt wiele. Ale jak tylko rozpoczął się rok szkolny, prace zaczęły spływać. Łącznie otrzymaliśmy około 50 prac od uczniów szkół podstawowych i średnich. Cieszyliśmy się, bo były staranne i prezentowały wysoki poziom.

Jagoda Łukasik ze Strzelec Opolskich zdobyła trzecie miejsce za pracę „Sąsiedzi”. - Kultura Niemiec bardzo mnie interesuje, a równocześnie lubię konkursy plastyczne i generalnie sztukę - przyznaje. - Toteż zdecydowałam się wystartować. Narysowałam pracę markerami. Przedstawia Polaków i Niemców, którzy się godzą. Te dwie grupy łączy serce. Połowa tego serca jest w barwach polskich, połowa w kolorze flagi niemieckiej. Traktat polsko-niemiecki właśnie dlatego jest ważny, że doprowadził oba sąsiadujące narody do zgody i jest tej zgody wyrazem.

Jonasz Waleska z Zimnic Wielkich (wyróżnienie) zatytułował swoją pracę „Traktat o dobrym sąsiedztwie i dobrej współpracy (więcej nas łączy niż dzieli)”. - Mama znalazła na Facebooku komunikat o konkursie - mówi. - I jakoś tak wyszło, że postanowiłem wziąć udział. Żeby dowiedzieć się więcej o traktacie poczytałem o nim w internecie, zobaczyłem też materiały na Youtubie. Próbowałem w swojej pracy pokazać różne formy współdziałania między Polską a Niemcami. Należą do nich zarówno wymiana produktów między oba krajami jak i współpraca partnerska miast i gmin. Ja sam uczę się niemieckiego, i mam w Niemczech krewnych. Odwiedzam ich czasem.

Nagrody uczestnikom wręczał i gratulował Norbert Rasch, członek zarządu TSKN i były przewodniczący Towarzystwa.

- Uważam za ważne, iż w konkursie wzięła udział młodzież zarówno z mniejszości niemieckiej, jak i z większości polskiej - mówi Norbert Rasch. - Ten konkurs był dla nich na pewno swego rodzaju lekcją. Myślę, że do udziału zgłosiły się osoby, które lubią się plastycznie uzewnętrzniać, ale treści traktatu dopiero się uczyli. I to jest bardzo cenne.

O oto wyniki konkursu:

Kategoria A:
I miejsce: Patrycja Śliwka “30 lat przyjaźni”
II miejsce: Wiktoria Śliwka “Przyjaźń zawsze”
III miejsce: Emilia Zacha “30 Jahre Nachbarschaftsvertrag”

Wyróżnienie: Anna Bernet „Przyjaźń Polski i Niemiec”
Wyróżnienie: Viktoria Cuda „Rozkwit przyjaźni polsko-niemieckiej”
Wyróżnienie: Jonasz Waleska „Traktat o dobrym sąsiedztwie i dobrej współpracy (więcej nas łączy niż dzieli)”

Kategoria B:
I miejsce: Natalia Król „Razem pomimo burz”
II miejsce: Oliwia Kardas „Freundschaft”
III miejsce: Jagoda Łukasik „Sąsiedzi”

Wyróżnienie:
Patrycja Kiełbus „30 lat pojednania“

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska