Opolskie. Krwawe niebo nad regionem. Zdjęcia internautów

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Okolice Kalinowic
Okolice Kalinowic Małgorzata Koman
Krwawy zachód i pomarańczowe niebo to niektóre ze zjawisk, jakie w ostatnich dniach widzieli mieszkańcy wielu opolskich miast i wsi. Często powtarzają się one właśnie na początku grudnia. Kiedyś na podstawie takich znaków przewidywano pogodę.

Niebo nad Opolszczyzną w ostatnich dniach mieniło się w niezwykłych kolorach. Opolanie chwytali za aparaty fotograficzne i komórki i robili zdjęcia ciekawych zjawisk pogodowych.

Można było obserwować tzw. krwisty zachód, pomarańczowe niebo czy też zjawisko zwane filarem słonecznym. Piękne widoki to efekt odpowiedniego rozproszenia promieni słonecznych, który możemy obserwować właśnie o tej porze roku.

Promienie przenikają przez grubą warstwę atmosfery. W wyniku tego tylko fale o większej długości trafiają do naszych oczu, czyli światło czerwone. Te z kolei rozpraszane jest przez parę wodną tworzącą chmury, przez co również zmieniają kolor.

W ten sposób obserwować możemy bardzo bogatą paletę barw: od czerwonego, przez pomarańczowy, żółty, aż po różowy i czy delikatny fiolet.

Kiedyś wierzono, że krwawy zachód słońca oznacza zmianę pogody, a przede wszystkim silny wiatr. Z kolei czerwony lub purpurowy wschód słońca z narastającym zachmurzeniem oznacza odpływający wyż i to, że pogoda się popsuje.

Wpływ na rozproszenie światła mają też zawieszone pyły. Przy wyżowej pogodzie takich drobinek w powietrzu może być więcej, przez co przy wschodzie i zachodzie słońca można obserwować czerwone słońce.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska