Opolskie Kwitnące w Chinach

Sabina Gorzkulla-Kotzot
Opolscy filharmonicy zagrali w Chinach utwory Chopina, Paderewskiego i Schuberta.
Opolscy filharmonicy zagrali w Chinach utwory Chopina, Paderewskiego i Schuberta. Sabina Gorzkulla-Kotzot
W polskim pawilonie Opolszczyzna pokazała, że jest regionem dynamicznie się rozwijającym, dzięki pasji i pracy Opolan.
Opolskie na Expo2010.

Opolskie na Expo2010

Polski pawilon na Wystawie Światowej EXPO odzwierciedla kombinację współczesnych osiągnięć technologicznych i multimedialnych z ludową tradycją, wyobraźnię i kreatywność młodych Polaków. Swoim wyglądem zewnętrznym przypomina abstrakcyjną formę z charakterystycznymi motywami ludowych wycinanek. To wszystko dało się w umiejętny sposób połączyć z motywem przewodnim naszego regionu - Opolskie kwitnące.

- Kto nie umie spoglądać daleko, ten blisko ma kłopoty - tę myśl Konfucjusza wzięliśmy sobie głęboko do serca przygotowując prezentację naszego regionu na Expo 2010 - wspomina Sabina Gorzkulla-Kotzot, zastępca dyrektora Departamentu Współpracy z Zagranicą i Promocji Regionu Urzędu Marszałkowskiego w Opolu, która wraz z zespołem przygotowywała naszą ofertę.
Przez kilka sierpniowych dni publiczność chińska mogła podziwiać walory naszego regionu w sali kinowej pawilonu polskiego, gdzie prezentowano film o Opolszczyźnie. Chwaliliśmy się nie tylko osiągnięciami gospodarczymi i możliwościami rozwoju regionu, ale także zielonymi krajobrazami Śląska Opolskiego.

Obecny na opolskiej prezentacji Konsul Generalny Andrzej Łysiak przyglądał się jej z zachwytem:
- Podbiliście swoją prezentacją serca Chińczyków. Jestem pełen podziwu dla tego, co dzieje się w Opolu w ramach współpracy z Instytutem Konfucjusza. Są regiony Polski, które mają Wam czego zazdrościć - powiedział.

W Chinach nie zabrakło także naszych muzyków. Kwintet fortepianowy złożony z koncertmistrzów orkiestry symfonicznej Filharmonii Opolskiej dał koncerty zarówno przed pawilonem polskim, jak i wewnątrz. W repertuarze dominowały kompozycje Fryderyka Chopina, a także Ignacego Paderewskiego i Franciszka Schuberta.

- Każdy odwiedzający wystawę mógł zabrać ze sobą cząstkę Opolszczyzny w postaci chińskiej wersji filmu Opolskie kwitnące oraz nasion niezapominajek - dodaje Sabina Gorzkulla-Kotzot.
Wizytę w Chinach opolska delegacja wykorzystała także do rozmów na temat współpracy opolsko-chińskiej. Województwo chce podjąć współpracę w trzech wymiarach: naukowym, kulturalnym oraz gospodarczym.

- Obecnie przygotowujemy odpowiednie porozumienie z władzami prowincji Fujian. Jednak naszym priorytetem jest pozyskanie partnerów, którzy zechcieliby się poważnie zaangażować w inwestycje z dziedziny energii odnawialnej - podkreślał Tomasz Kostuś, członek zarządu województwa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska