Opolskie liderem zaniedbanych zabytków. Jest program opieki, ale nie ma na niego pieniędzy

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Kościół parafialny w Paczkowie starał się o dofinansowanie do kontynuacji remontu elewacji, ale pieniędzy z ministerstwa nie dostał
Kościół parafialny w Paczkowie starał się o dofinansowanie do kontynuacji remontu elewacji, ale pieniędzy z ministerstwa nie dostał Krzysztof Strauchmann
Opolszczyzna jest województwem najbardziej zagrożonym w Polsce utratą zasobów zabytkowych. Nawet co piąty zabytek, wpisany do rejestru już stracił swoje walory lub za chwilę może przestać istnieć.

Zagrożone są 42 folwarki, 36 rezydencji (dworów i pałaców), 27 zabytkowych budynków przemysłowych i 26 obiektów mieszkalnych. To stwierdzenie z przyjętego przed tygodniem przez sejmik wojewódzki Programu Opieki nad Zabytkami w województwie do roku 2023 powinno być alarmem wzywającym wszystkich do wspólnych starań o opiekę nad zabytkami, ale z tą troską też nie jest najlepiej.

Mimo ustawowego obowiązku 20 gmin (na 71) na Opolszczyźnie nie ma swoich programów opieki nad zabytkami.

Niestety, ciągle część właścicieli nie wykazuje zainteresowania swoją własnością. Z drugiej strony rośnie grono osób i instytucji, które chcą remontować i konserwować, ale rozbijają się o barierę braku pieniędzy.

Kiedy w tym roku marszałek ogłosił konkurs na dofinansowanie prac remontowo-konserwatorskich w zabytkach, dostał 61 wniosków z prośbą o przekazanie ponad 5 mln złotych. Do dyspozycji było tylko 400 tysięcy, które rozdzielono pomiędzy 23 wnioskodawców, w większości parafii starających się o remont czy wręcz zabezpieczenie kościołów.

Parafie wnioskowały o kwoty nawet kilkuset tysięcy, a dostawały po kilkanaście tysięcy. Takie dofinansowanie nie rozwiązuje problemu, bo małych społeczności nie stać na samodzielne sfinansowanie poważnych prac konserwatorskich.

Minister daje coraz mniej

Opolszczyźnie nie poszczęściło się w tym roku także w konkursie na dofinansowanie do remontu zabytków, ogłoszonym przez ministra kultury. Dofinansowanie dostało 6 obiektów (kościoły w Oleśnie, Baborowie, Grodkowie, Brzegu i Korfantowie oraz prywatna osoba z Unikowic na remont szachulcowego domu mieszkalnego), a starało się o to jeszcze 67 podmiotów.

W sumie opolskie zabytki dostały z ministerstwa ok. 2,5 mln zł dofinansowania, podczas gdy w 2016 roku było to 6,6 mln., a w roku 2019 – niecałe 5 mln zł. Być może przyjęty przez sejmik program opieki nad zabytkami będzie stanowić nowy, silny argument w rozmowach z resortem kultury i kolejne pieniądze.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych (sondaż)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska