Opolskie. Miliony z Unii Europejskiej na inwestycje w województwie. Ile dostaniemy do 2027 roku?

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Na czym skorzysta region opolski?
Fundusze Europejskie na lata 2021-2027. Na czym skorzysta region opolski? pixabay
Trwają konsultacje w sprawie przyznania unijnych pieniędzy poszczególnym regionom. Opolskie może liczyć m.in. na spore fundusze związane z inwestycjami proekologicznymi.

Polska w latach 2021-2027 może liczyć na 770 mld złotych z unijnego budżetu. Aktualnie rząd pracuje nad tym, na co powinny zostać wydane te pieniądze. Odbędzie się to we współpracy z samorządami wojewódzkimi. Władze woj. opolskiego wzięły właśnie udział w konsultacjach dotyczących wydatkowania funduszy unijnych na kolejne siedem lat.

- Pieniądze dostępne w ramach tzw. polityki spójności zostaną przeznaczone na realizację inwestycji w innowacje, przedsiębiorczość, cyfryzację, infrastrukturę, ochronę środowiska, energetykę, edukację i sprawy społeczne - informuje Violetta Ruszczewska, rzecznik urzędu marszałkowskiego w Opolu. Zaznacza jednak, że na razie mowa o ogólnych założeniach, a nie konkretnych inwestycjach.

Na wspomnianą politykę spójności Polska ma dostać 66,8 mld euro. Opolskie może liczyć w kolejnych latach na 763 miliony euro z tej konkretnej puli. Do tego mogłoby dojść 250 mln euro ze specjalnej rezerwy.

I tak na poprawę innowacyjności i konkurencyjności Opolszczyzny planuje się wydać 109 mln euro. Na działania proekologiczne - 213 mln. Na poprawę komunikacji 127 mln a na inwestycje prospołeczne ponad 200 mln zł. W tym ostatnim przypadki może to być na przykład wsparcie dla samorządów gminnych w budowie infrastruktury socjalnej.

- Mamy kilka wytyczonych celów. Po pierwsze to byłoby wsparcie średnich miast, tracących funkcje społeczno-gospodarcze i obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją. Byłyby to partnerskie projekty podnoszące jakość życia, realizowane w sferze poprawy gospodarki wodno-kanalizacyjnej, infrastruktury drogowej i społecznej oraz internet - podkreśla marszałek województwa Andrzej Buła. Konsultacje z marszałkami w sprawie podziału rezerwy rozpoczną się po 22 lutego.

Z unijnych pieniędzy w ostatnich latach bardzo chętnie korzystali nie tylko włodarze opolskich gmin i powiatów, ale również przedsiębiorcy. Jak mówią samorządowcy, bardzo potrzebne są przede wszystkim pieniądze na poprawę jakości powietrza, w tym odnawialne źródła energii i likwidację starych kotłowni.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska