Opolskie. Mobilne punkty szczepień przeciw COVID-19. Chorzy szczepionkę dostaną w domu

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Od 1 do 17 lutego 2021 r. w gminach na terenie Opolszczyzny zgłoszono 697 potrzeb transportowych do punktów szczepień. W tym okresie wykonano już 337 transportów.
Od 1 do 17 lutego 2021 r. w gminach na terenie Opolszczyzny zgłoszono 697 potrzeb transportowych do punktów szczepień. W tym okresie wykonano już 337 transportów. Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
NFZ uruchomił specjalne mobilne punkty szczepień w województwie opolskim. To ułatwienie dla ludzi, którzy są przykuci do łóżka.

Na Opolszczyźnie działają 172 punkty szczepień. Teraz dołączą do nich trzy specjalne wyjazdowe zespoły szczepiące, wyłonione podczas naboru.

- Są to dwa zespoły prowadzone przez Krapkowickie Centrum Zdrowia oraz 1 zespół prowadzony przez Eliasmed z Opola - informuje Robert Bryk, dyrektor opolskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia.

To przede wszystkim ułatwienie dla tych Opolan, którzy są przykuci do łóżek z powodu przewlekłości swoich osób. Takich pacjentów na Opolszczyźnie, którzy kwalifikują się do przyjęcia szczepionki, ale nie mogą dojechać do stacjonarnego punktu jest co najmniej kilkuset, albo nawet kilka tysięcy.

Zasady zamawiania szczepionek przez wyjazdowe punkty są identyczne jak w punktach stacjonarnych.

Za wyjazd na szczepienie pacjenta w domu Narodowy Fundusz Zdrowia płaci 141 złotych. Chory umawia się na szczepienie wyłącznie przez swoją poradnię POZ lub pielęgniarkę opieki długoterminowej. Dla pacjenta szczepienie w domu jest bezpłatne.

- Pamiętajmy, że dla osób z niepełnosprawnościami lub wykluczonymi komunikacyjnie przygotowany jest transport samorządowy, organizowany przez władze lokalne - informuje Barbara Pawlos, rzecznik prasowy opolskiego oddziału NFZ. - W każdej gminie naszego województwa powstało stanowisko koordynatora ds. szczepień, za pośrednictwem którego mieszkańcy mogą zgłosić zapotrzebowanie na organizację transportu do punktu szczepień.

Poza wspomnianymi mobilnymi punktami szczepień, wciąż na Opolszczyźnie funkcjonować będą zespoły wyjazdowe tradycyjnych punktów. Przeznaczone są one do pomocy tym pacjentom, którzy zapisali się na szczepienie w tzw. populacyjnym (tradycyjnym) punkcie szczepień i ze względu na stan zdrowia wymagają szczepienia w domu.

Od 1 do 17 lutego 2021 roku w gminach na terenie Opolszczyzny zgłoszono 697 potrzeb transportowych do punktów szczepień. W tym okresie wykonano już 337 transportów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści (5) - oszustwo na kartę NFZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska