Opolskie na tle Europy. Unijny „Indeks konkurencyjności regionalnej”

Edyta Hanszke
Edyta Hanszke
W ocenie przedstawicieli COIiE, regionalne firmy dynamicznie rozwijają się w ostatnich latach, a rodzinne biznesy, jak Stegu z Jełowej, wyrastają na liderów w swoich branżach.
W ocenie przedstawicieli COIiE, regionalne firmy dynamicznie rozwijają się w ostatnich latach, a rodzinne biznesy, jak Stegu z Jełowej, wyrastają na liderów w swoich branżach. archiwum firmy
Według unijnego indeksu nasz region zajął 205. miejsce wśród 263 europejskich regionów. Opolszczyzna została natomiast wyróżniona w gronie porównywalnych regionów europejskich.

Unijny „Indeks konkurencyjności regionalnej” (RCI) opracowywany jest przez Komisję Europejską co trzy lata. W najnowszym Opolszczyzna zajęła 204. miejsce w ogólnym zestawieniu, a 232. miejsce pod względem innowacji i została wyróżniona wśród regionów o podobnym potencjale (m.in. z Grecji, Słowacji, Chorwacji i Francji).

Jak wyjaśniają przedstawiciele KE, konkurencyjność regionalna jest rozumiana jako zdolność danego regionu do zaoferowania atrakcyjnych i stabilnych warunków dla przedsiębiorstw i mieszkańców. Pod uwagę brano m.in. edukację, zdolności innowacyjne, stabilność makroekonomiczną, infrastrukturę, wydajność rynku pracy oraz wielkość rynku.

W porównaniu do unijnej średniej w najnowszym RCI plasujemy się nieco wyżej w ocenie stabilności makroekonomicznej i sporo wyżej w obszarze edukacji podstawowej. Poniżej średniej, ale niewiele, wypadliśmy w kategorii „instytucje”. Najgorzej oceniono nas w rozwoju biznesu, innowacyjności, infrastrukturze i wielkości rynku.

Dr inż Marzena Szewczuk-Stępień, ekonomistka z Politechniki Opolskiej ocenia, że żeby podnieść poziom innowacyjności w regionie, konieczne jest zmotywowanie do tego i przedsiębiorców, i ośrodków naukowych. - Już teraz warunkiem przyznawania dotacji na innowacje dla firm jest podjęcie współpracy z przedstawicielami nauki lub nawet tworzenie samodzielnych laboratoriów - wyjaśnia ekonomistka. - Wydaje się, że także planowane zmiany w finansowaniu szkolnictwa wyższego powinni skutkować tym, że uczelniom będzie bardziej zależało na sprzedaży biznesowi patentów czy licencji.

Dr Iwona Święch-Olender, kierownik Centrum Obsługi Inwestora i Eksportera przy Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki pytana o możliwości podreperowania naszej pozycji w obszarach, w których wypadliśmy najsłabiej, mówi tak: - Nie wiem, co brano pod uwagę przy ocenie rozwoju biznesu, ale w mojej ocenie w ostatnich latach rozwija się on u nas dynamicznie. A co najważniejsze, opiera się on w znacznej mierze na rodzimych firmach, które urastają do miary liderów w swoich branżach, jak Gniotpol, Piomar, Stegu, Kler, Itaka czy Gwarant.

W porównaniu RCI z 2013 r. nasz region wypadł teraz słabiej: wówczas był na 196. miejscu, a pod względem innowacji - na 231.

Czy warto w tym momencie zainwestować w akcje?

Polska w indeksie

Polska znalazła się na 16. miejscu w Unii Europejskiej pod względem konkurencyjności regionów. W skali kraju najlepiej ocenione zostało Mazowsze - na 150 pozycji. Kolejne były województwa: śląskie (170), małopolskie (171), dolnośląskie (177). Ostatnie miejsca wśród polskich regionów zajęły kujawsko-pomorskie i podlaskie (obydwa 211 ) oraz warmińsko-mazurskie (215).

Corina Cretu, unijna komisarz ds. polityki regionalnej podkreśla, że „Indeks konkurencyjności regionalnej” (RCI) wykorzystywany jest przez KE do kształtowania przyszłej polityki - wspierania reform strukturalnych i zwiększania zdolności innowacyjnych regionów poprzez inwestycje. Dzięki interaktywnemu narzędziu każdy może porównać dane dotyczące np. PKB na osobę, innowacyjności, rozwoju infrastruktury, systemu zarządzania, ochrony zdrowia czy kapitału ludzkiego w różnych miejscach w UE.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska