Opolskie powiaty wysłały autobusy po Ukraińców, żeby mogli zdawać maturę w Polsce

Mirosław Dragon
Mirosław Dragon
Ukraińscy uczniowie z czterech szkół średnich w Kluczborku zostali odebrani w czwartek z przejścia granicznego w Medyce. Kluczborskie starostwo wysłało po nich autokar PKS-u Kluczbork.
Ukraińscy uczniowie z czterech szkół średnich w Kluczborku zostali odebrani w czwartek z przejścia granicznego w Medyce. Kluczborskie starostwo wysłało po nich autokar PKS-u Kluczbork. fot. Starostwo Kluczbork
Maturzyści z Ukrainy i Białorusi, uczniowie opolskich szkół średnich, muszą teraz przejść kwarantannę. Po niej przystąpią do zdawania matur.

Na Opolszczyźnie uczy się kilkuset uczniów ze Wschodu. Najwięcej z Ukrainy, ale jest także grupa z Białorusi. Uczą się w szkołach w Kluczborku, Nysie, Otmuchowie i Kluczborku.

Opolskie szkoły ściągając uczniów zza wschodniej granicy łatają dziurę demograficzną.

- We wszystkich naszych szkołach uczy się 225 uczniów z Ukrainy i Białorusi - informuje Rozalia Słoniowska, szefowa wydziału oświaty w Starostwie Powiatowym w Kluczborku. - Z tego 55 osób to tegoroczni maturzyści.

Po wybuchu pandemii koronawirusa i zamknięciu szkół większość uczniów ze Wschodu pojechała do domu. Zdalną naukę mogą przecież realizować również w Lwowie, Stanisławowie czy Brześciu.

W kluczborskich internatach zostało zaledwie 7 osób zza wschodniej granicy.

Teraz jednak zbliżają się matury, a na ten egzamin trzeba się stawić osobiście. Dlatego rozpoczęła się operacja ściągania ukraińskich maturzystów do Polski.

- U nas operacja odebrania maturzystów z Ukrainy z przejścia granicznego w Medyce została zakończona powodzeniem! - informuje starosta kluczborski Mirosław Birecki. - Wysłaliśmy autokar naszego PKS-u Kluczbork, żeby zapewnić bezpieczny dojazd młodzieży.

Wszyscy uczniowie ze Wschodu (ze szkół z Kluczborka, Prószkowa, Nysy i Otmuchowa) trafią do izolatorium w Opolu, urządzonym w jednym z hoteli. Tam zostaną poddani kwarantannie.

Później zostaną poddani testowi na obecność koronawirusa. Jeśli wyniki będą negatywne, będą mogli wrócić do swoich internatów i przystąpić do egzaminu dojrzałości.

Przesunięte z powodu koronawirusa egzaminy maturalne rozpoczną się 8 czerwca.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska