Targi nto - nowe

Opolskie. Prawie 5 tys. laptopów trafi do nauczycieli szkół podstawowych w województwie opolskim

Edyta Hanszke
Szkolenia nauczycieli szkół ponadpostawowych z nauczania zdalnego na urządzeniach kupionych z regionalnej puli unijnej organizuje Zespół Placówek Wsparcia Edukacji.
Szkolenia nauczycieli szkół ponadpostawowych z nauczania zdalnego na urządzeniach kupionych z regionalnej puli unijnej organizuje Zespół Placówek Wsparcia Edukacji. archiwum UMWO
Zapłaci za to urząd marszałkowski w Opolu z regionalnej puli unijnej. Sprzęt ma trafić do szkół na początku lutego. Wcześniej takie wyposażenie otrzymali nauczyciele szkół średnich.

Niemal 14,9 mln zł zapłaci Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego za 4 957 laptopów, które trafią do szkół podstawowych, a w nich zostaną rozdysponowane dla nauczycieli do prowadzenia lekcji. W sumie cały projekt, uwzględniający także szkolenia i dodatkowe zakupy, ma kosztować 16,5 mln zł.

Zapotrzebowanie na laptopy zgłosiło 385 szkół podstawowych z województwa opolskiego, łącznie dla ponad 9 tys. nauczycieli. Wcześniej Aglomeracja Opolska (także z regionalnej puli unijnej) sfinansowała (2,2 mln zł) zakup laptopów do szkół podstawowych na terenie gmin należących do AO - 800.

W listopadzie 2020 r. do 95 szkół ponadpodstawowych – liceów ogólnokształcących i szkół kształcących zawodowo w województwie opolskim trafiły 3794 laptopy dla nauczycieli, 211 komputerów stacjonarnych oraz nowoczesne pomoce naukowe, ułatwiające kształcenie na odległość, kupione wcześniej przez samorząd województwa. Kosztowało to niemal 11,8 mln zł

Podczas ferii kontynuowano szkolenia dla nauczycieli z tych szkół z obsługi programów do prowadzenia nauki zdalnej. Pierwsza seria ma się zakończyć na przełomie lutego i marca. - Szkolenia prowadzone są przez trenerów online, na żywo, a wszystkie sesje są nagrywane, by uczestnicy mieli możliwość ponownego odtworzenia ich treści w dowolnym czasie - podał urząd marszałkowski.

– Przygotowaliśmy szeroki pakiet wsparcia dla szkół, nauczycieli i uczniów. Oferujemy programy edukacyjne i tworzymy centra zdalnego nauczania, czyli miejsca wyposażone w kamery i narzędzia do wizualizacji lekcji. Nauczyciel nie jest sam w tej trudnej sytuacji, ma do dyspozycji zarówno sprzęt, oprogramowanie oraz wsparcie metodyczno-techniczne – powiedział Lesław Tomczak, dyrektor Regionalnego Zespołu Placówek Wsparcia Edukacji.

Przeszkoleni nauczyciele będą mogli w kolejnym etapie korzystać z pomocy e-liderów. To ich koledzy po fachu, którzy znają nowe technologie oraz mają umiejętności cyfrowe. Stworzą oni innowacyjne e-sieci przedmiotowe i branżowe, łączące nauczycieli poszczególnych obszarów tematycznych i kompetencyjnych.

W szkoleniach z obsługi programów na otrzymanych laptopach mają również wziąć udział nauczyciele szkół podstawowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Włochy i Szwajcaria zmieniają swoje granice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska