Opolskie. Rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. W opolskich miastach zapłoną znicze pamięci

Tomasz Kapica
Tomasz Kapica
Rotmistrz Witold Pilecki podczas procesu w którym skazano go na karę śmierci.
Rotmistrz Witold Pilecki podczas procesu w którym skazano go na karę śmierci. Archiwum
We wtorek 25 maja przypada 73. rocznica śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Opolanie o godzinie 21.00 w symboliczny sposób oddadzą hołd żołnierzowi niezłomnemu.

25 maja 1948 r. o godz. 21.30 komuniści zabili jednego z najdzielniejszych żołnierzy niezłomnych w historii Polski, “ochotnika” do Auschwitz, bojownika o wolność państwa polskiego. Ciało rtm. Witolda Pileckiego potajemnie pogrzebano prawdopodobnie na tzw. Łączce (kwatera „Ł” cmentarza Powązkowskiego) i do dziś nie zostało odnalezione.

W rocznicę śmierci w całej Polsce zapalone zostaną znicze pamięci. Takie wydarzenia odbędą się także w czterech miastach Opolszczyzny:

- Opolu (przy pomniku "Żołnierzy Wyklętych" na pl. Wolności)
- Głubczycach (rynek)
- Kluczborku
- Łambinowicach (pomnik powstańców warszawskich na terenie dawnego obozu jenieckiego).

- W każdym miejscu zapłonie 120 zniczy, ponieważ 13 maja przypadała 120. rocznica urodzin rotmistrza - informuje Marcin Żukowski z opolskiego delegatury Instytutu Pamięci Narodowej. - Będą z nami m.in. członkowie Stowarzyszenia Odra-Niemen Oddział Opolski, druhny i druhowie ZHR z Głubczyc, Kluczborka i Głuchołaz. Wszyscy chętni mogą do nas dołączyć.

Rotmistrz Witold Pilecki służbę Polsce rozpoczął w czasie wojny z bolszewikami w 1920 r. Walczył podczas kampanii wrześniowej 1939 r., a następnie w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego. W 1940 r., wykonując misję zleconą przez dowództwo ZWZ, dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Auschwitz, by zdobyć informacje o zbrodniach Niemców i zorganizować konspirację niepodległościową. Na skutek zagrożenia dekonspiracją podjął decyzję o ucieczce, którą udało mu się szczęśliwie przeprowadzić.

W 1944 r. walczył w powstaniu warszawskim, w zgrupowaniu Chrobry II. Od 1945 r. służył w 2. Korpusie Polskim we Włoszech, skąd – decyzją gen. Władysława Andersa – wrócił do Polski, by odtworzyć rozbite po działaniach wojennych struktury wywiadowcze, działające dla Rządu RP na Uchodźstwie.

Został aresztowany w maju 1947 r., osadzony w areszcie śledczym przy ul. Rakowieckiej w Warszawie i poddany okrutnemu śledztwu. Mimo tortur do końca zachował żołnierską postawę.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska