Opolskie. Ruszyło internetowe głosowanie na Marszałkowski Budżet Obywatelski. Jakie są propozycje?

Krzysztof Strauchmann
Krzysztof Strauchmann
Budżet obywatelski jest zawsze szansą na zdobycie pieniędzy dla organizatorów różnego rodzaju imprez kulturalnych.
Budżet obywatelski jest zawsze szansą na zdobycie pieniędzy dla organizatorów różnego rodzaju imprez kulturalnych. Fabian Miszkiel
Mieszkańcy Opolszczyzny po raz czwarty mieli okazję zgłosić swoje pomysły do konkursu organizowanego przez urząd marszałkowski. Jak wszystkie budżety obywatelskie ma on charakter plebiscytu. Do 25 lutego możemy głosować na wybrane projekty. W katalogu są wydarzenia kulturalne i sportowe – występy, festiwale, obchody rocznicowe.

Część projektów to wnioski różnych środowisk i grup, które chcą dalej działać, rozwijać się i potrzebują na to pieniędzy. Przykładowo opolska młodzież chce grać koncerty plenerowe w różnych miejscach województwa. Z kolei dziecięco – młodzieżowa orkiestra dęta ze Szczepanowic szuka pieniędzy, żeby się dalej rozwijać.

Strażacy z OSP szukają pomocy na zorganizowanie letniego obozu i szkolenie z ratownictwa wodnego dla 60 osób. Piłkarze chcą jechać na obozy szkoleniowe. Mieszkańcy Niemodlina zamierzają zorganizować serię imprez na swoim rynku, a Głuchołaz – zorganizować festiwal muzyki reggae.

Co jeszcze? Kapitan katamaranu na jeziorze nyskim chce zdobyć pieniądze na serię rejsów po zbiorniku, w czasie których będzie opowiadać pasażerom o okolicy. Jest też pomysł promowania śląskiej mowy. Niektóre projekty są już zresztą dobrze znane, bo startują w budżecie marszałkowskim od początku (np. cykl treningów „Dziś orlik klubowy, jutro Stadion Narodowy”).

Aby zwiększyć ilość wygranych inicjatyw, całe województwo zostało podzielone na subregiony (2 – 3 powiaty) i powiaty. Zadania na liście są podzielone na powiatowe i subregionalne, tak więc możemy wybrać po jednym w każdej kategorii. Niektóre projekty mają zresztą zasięg obejmujący całe województwo i mogą zdobyć dofinansowanie w kilku miejscach.

Do zdobycia są kwoty 100 tysięcy na projekt powiatowy i 150 tysięcy na subregionalny. W niektórych powiatach konkurencja jest tak mała, że już dziś wiadomo kto wygra.

Głosując musimy podać na karcie elektronicznej nasze dane personalne i numer telefonu. To pomoże w weryfikacji głosowania. Kto nie ma dostępu do internetu, może w swoim starostwie, w specjalnym punkcie do głosowania pobrać kartę i po wypełnieniu wysłać pocztą do urzędu marszałkowskiego.

Wszystkie informacje o tegorocznym budżecie obywatelskim marszałka znajdziemy na stronie internetowej www.opolskie.pl w zakładce „region”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska