Opolskie samorządy dostaną blisko 350 milionów rządowego wsparcia. To pieniądze na energię i inwestycje

Anna Gryglas
Anna Gryglas
Pieniądze zostaną przekazane do końca roku, w trzech transzach – poinformował dziś (10.10) na konferencji prasowej Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.
Pieniądze zostaną przekazane do końca roku, w trzech transzach – poinformował dziś (10.10) na konferencji prasowej Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski. Archiwum Urząd Wojewódzki w Opolu
Do końca roku do wszystkich samorządów województwa opolskiego trafi blisko 350 mln złotych – poinformował w poniedziałek, 10 października Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski. Najwięcej, bo po około 32 miliony, zyska Opole i powiat opolski oraz Samorządu Województwa Opolskiego . Co ważne żadna nawet najmniejsza gmina nie zostanie bez wsparcia.

Łącznie do województwa opolskiego do końca tego roku trafi ponad 346 milionów złotych.

- Pierwsza rata jest już przekazywana, druga na konta samorządów trafi do 30 listopada, a trzecia końca roku – zapowiada Tomasz Witkowski, wicewojewoda opolski.

Największą kwotę otrzyma Samorząd Województwa Opolskiego i Opole z powiatem opolskim. To będą po blisko 32 miliony.

Kolejne samorządy otrzymają (kwoty w zaokrągleniu):

  • Kędzierzyn-Koźle - 8 mln złotych
  • Nysa - 8 mln złotych
  • Brzeg - 8 mln złotych
  • powiat głubczycki - 8 mln złotych
  • Namysłów - 8 mln złotych
  • powiat strzelecki - 8 mln złotych

Rządowe wsparcie można przeznaczyć na kwestie tzw. „bieżące”, czyli zakup opału, zakup energii elektrycznej, ale też na inwestycje.

- Chcemy dążyć do tego, aby gminy poprzez wydatkowanie tych kwot powodowały wymianę źródeł zużycia energii na mniej energochłonne, co doprowadzi do tego, by w konsekwencji energii czy opału zużywano mniej – podkreśla wicewojewoda.

Co ważne pieniądze trafią do wszystkich gmin województwa opolskiego. Najmniejsza kwota, która trafi do gmin to 2,8 mln, a otrzymają ją samorządy wiejskie.

Włodarze przyznają, że pieniądze mają już „rozdysponowane”.

- Odpowiadając na pytanie, co zrobimy z tymi pieniędzmi, powiem, że otworzyliśmy pierwszy przetarg związany z energią gdzie z zakładanych 1,2 mln wyszło nam 5,2 mln. A do tego dochodzą jeszcze podwyżki dla nauczycieli od września, najniższa krajowa, która wzrasta, DPS-y, gdzie koszty rosną koszty utrzymania osób starszych oraz inne instytucje, które musimy wspomóc, bo w momencie projektowania budżetu nikt nie był w stanie przewidzieć tego, co się wydarzy 24 lutego na Ukrainie. Dlatego pieniądze mamy już właściwie rozdysponowane – mówi Jerzy Wrębiak, burmistrz Brzegu. - Stąd też cieszę się z tej pomocy, ale mam nadzieję, że to nie jest ostatnia pomoc dla samorządów – dodaje.

Marek Pietruszka, wójt gminy Strzeleczki, która otrzyma wsparcie na poziomie 2,8 mln chce pieniądze przeznaczyć na różnicę w kosztach energii i kosztach zakupu opału.

- A zaoszczędzone środki przeznaczyć na budowę fotowoltaiki na stacji uzdatniania wody, aby nasi mieszkańcy nie odczuli wzrostów ceny wody poprzez wzrost cen energii – zapowiada wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nto.pl Nowa Trybuna Opolska